Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CLIENTI INCERTI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CLIENTI INCERTI

Am un client care nu a mai platit de 3 ani.In acest timp firma a fost declarata in faliment, cu hotarare definitiva si irevocabila. Fiind inscrisi la masa credala, ce putem deduce din datorie?
In acest caz, nu putem recupera tva-ul, dar putem sa dam pe cheltuieli? Si care ar fi contul de cheltuieli?
Va multumesc!
pai pentru ca v-ati incris la masa credala trebuia sa constituiti provizion pentru valoarea ce trebuia s-a o recuperatii .Daca ati facut-o stornati inregistrarea numai dupa ce aveti un certificat de irecuperabilitate si inregistrati pierderea pe contul Pierderi dein creante .

Pentru deductibilitate depinde cum ati lucrat -adica aveti provizion constituit -daca da atunci folositi exact cu a fost constuit aceta dar pt cheltuiala .
Daca nu aveti provizion si aveti certificatul respetiv puteti deduce cheltuiala.
justask a scris:

In acest caz, nu putem recupera tva-ul, dar putem sa dam pe cheltuieli?

Ba da , se poate ajusta tva-ul .
ART. 138
Ajustarea bazei de impozitare
Baza de impozitare se reduce în următoarele situaţii:
d) în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisă începând cu data pronunţării hotărârii judecătoreşti de închidere a procedurii prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, hotărâre rămasă definitivă şi irevocabilă;

si norme , pct 20
(3) Ajustarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adăugată, prevăzută la art. 138 lit. d) din Codul fiscal, este permisă numai în situaţia în care data declarării falimentului beneficiarilor a intervenit după data de 1 ianuarie 2004, inclusiv pentru facturile emise înainte de această dată, dacă contravaloarea bunurilor livrate/serviciilor prestate ori taxa pe valoarea adăugată aferentă consemnată în aceste facturi nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului.
Va multumesc pentru raspunsuri.Am sa-i aduc la cunostinta sefei mele cu informatiile primite si daca va mai avea nelamuriri am sa revin.Inca o data va multumesc!