Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii INTREBARE DESPRE SOMAJ
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

INTREBARE DESPRE SOMAJ

BUNA ZIUA . AM SI EU O INTREBARE :TERMIN FACULTATEA ANUL ACESTA IAT LICENTA O SUSTIN PE 30 IUNIE.IN CAZUL IN CARE NU-MI VOI GASI UN LOC DE MUNCA BENEFICIEZ DE INDEMNIZATIE DE SOMAJ( PRECIZEZ CA AM AVUT SOMAJ SI DUPA TERMINAREA LICEULUI) VA MULTUMESC!
pueti beneficia de ajutorul de somaj daca va depuneti actele la AJOFM in termenul stabilit de lege.
in termen de 60 de zile
Legea somajului
ART. 16
Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele în căutarea
unui loc de munca, aflate în una dintre următoarele situaţii:
a) au devenit someri în sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);
b) nu au putut ocupa loc de munca după absolvirea unei instituţii de
învăţământ
sau după satisfacerea stagiului militar;
c) ocupa un loc de munca şi, din diferite motive, doresc schimbarea
acestuia;
d) au obţinut statutul de refugiat sau alta forma de protecţie
internationala, conform legii;
e) cetăţeni străini sau apatrizi care au fost încadraţi în munca sau au
realizat venituri în România, conform legii;
f) nu au putut ocupa loc de munca după repatriere sau după eliberarea
din detenţie.
ART. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, somerii
prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre
următoarele situaţii:
a) le-a încetat contractul individual de munca sau contractul de munca
temporară din motive neimputabile lor;
b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a încetat mandatul pentru care au fost numiţi sau aleşi, dacă
anterior nu au fost încadraţi în munca sau dacă reluarea activităţii nu mai
este posibila din cauza încetării definitive a activităţii angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajaţi pe baza de
contract sau li s-a desfăcut contractul din motive neimputabile lor;
e) le-a încetat raportul de munca în calitate de membru cooperator, din
motive neimputabile lor;
f) au încheiat contract de asigurare pentru şomaj şi nu realizează
venituri sau realizează din activităţi autorizate potrivit legii venituri
mai mici decât indemnizaţia de şomaj ce li s-ar fi cuvenit potrivit legii;
g) au încetat activitatea ca urmare a pensionării pentru invaliditate
şi care, ulterior, au redobândit capacitatea de munca şi nu au reuşit sa se
încadreze în munca;
h) le-au încetat raporturile de munca sau de serviciu din motive
neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
i) abrogată;
j) reintegrarea în munca, dispusă prin hotărâre judecătorească
definitiva, nu mai este posibila la unităţile la care au fost încadrate în
munca anterior, din cauza încetării definitive a activităţii, sau la
unităţile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a încetat activitatea desfasurata exclusiv pe baza convenţiei
civile.
(2) Sunt asimilate şomerilor persoanele aflate în situaţiile prevăzute
la art. 16 lit. b), dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
a) sunt absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, în varsta de minimum
16 ani, care într-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit sa
se încadreze în munca potrivit pregătirii profesionale
;
b) sunt absolvenţi ai şcolilor speciale pentru persoane cu handicap în
varsta de minimum 16 ani, care nu au reuşit sa se încadreze în munca
potrivit pregătirii profesionale;
c) sunt persoane care, înainte de efectuarea stagiului militar, nu au
fost încadrate în munca şi care într-o perioada de 30 de zile de la data
lasarii la vatra nu s-au putut încadra în munca.