Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA transfer obligatii de la furnizor la beneficiar la ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

transfer obligatii de la furnizor la beneficiar la taxare inversa

"Taxarea inversa reprezinta o masura de simplificare a platii taxei, aplicabila numai intre persoane inregistrate in scopuri de TVA, prin care persoana obligata la plata taxei este beneficiarul in locul furnizorului, implementarea "- concret care este mecanismul de transfer a obligatiilor de la furnizor la beneficiar ; si ce efect are asupra neplatitorilor de TVA ?
Clientii neplatitorii de tva vor primi factura de la furnizor cu tva.

Intre platitorii de tva se factureaza fara tva, cu mentiunea "Taxare inversa". In acest caz, cumparatorul va inregistra in contabilitate 4426 = 4427 cu valoarea tva care ar fi trebuit sa fie inscrisa pe factura de cumparare.

Concret, clientul nu va plati furnizorului sau valoarea tva aferenta achizitiei, dar nici nu deduce acea valoare din tva-ul sau colectat, iar furnizorul, neincasind tva, va avea tva de recuparat (din deducerea tva aferent achizitiilor sale). "Simplificarea" consta in faptul ca, in relatia cu statul, unul are numai de plata iar altul numai de recuperat.