avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie retroactiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie retroactiv

Buna ziua,

Sunt studenta mamica a carei dosar pentru indemnizatie s-a aprobat.Mi-am depus dosarul in martie si ieri 20 mai am primit primii banuti.600 ron indemnizatia + 200 alocatia copilului. Am fost astazi la sediul celor cu prestatiile sociale sa intreb daca mi se dau si banii retroactiv si mi-au raspuns ca "daca imi depuneam dosarul pana in decembrie 2009 ii primeam". Acuma intrebarea mea este: Daca mamicile care si-au depus dosarul in decembrie au primit banii retroactiv din iunie,(deci au depasit si ele limita de 60 de zile de data publicarii legii in monitorul ofiaical), noi care am depasit cu inca 2-3 luni limita de ce nu am avea dreptul sa-i primim retroactiv!? Baietelul are 16 luni
Ultima modificare: Miercuri, 26 Mai 2010
amela0382, utilizator
Cel mai recent răspuns: amela0382 , utilizator 14:54, 29 Mai 2010
OUG nr.148/2005 prevede la art.10:
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie si stimulent, se cuvin si se platesc dupa cum urmeaza:
a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;

c) incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul in care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a), b) si c).
(2) Plata alocatiei de stat pentru copii prevazuta la art. 4 alin. (1) lit. a) se face incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul.
(3) Pentru fractiunile de luna, cuantumul drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se stabileste proportional, in functie de numarul zilelor calendaristice din luna respectiva pentru care acestea se cuvin si se acorda.
Multumesc.Deci ar trebui sa merg sa le intreb pe cele de la prestatii sociale pe ce baza legala au dat banii retroactiv celor care si-au depus dosare si in decembrie 2009

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata retroactiva a indemnizatiei de crestere a copilului roxye roxye Pe 15 mai 2008 am nascut o fetita. Am fost in concediu de crestere a copilului pana pe 17 august 2008, ulterior incepand demersurile necesare obtinerii ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie 2 ani rrumenyg rrumenyg buna ziua!eu indeplinesc toate conditiile pentru indemnizatie numai ca mi sa intamplat sa nasc in vacanta la sotul meu in spania!trebuie sa i fac copilului ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru ccc bodo gabriella bodo gabriella Doresc si eu sa ma interesez urmatoarele lucruri: Urmeaza sa nasc in decembrie in baza carei legi o sa primesc indemnizatia de crestere al copilului?cat ... (vezi toată discuția)