avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA sau SRL?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA sau SRL?

PFA sau SRL? ce-mi recomandati?
- sunt absolvent de liceu economic cu atestat in domeniul financiar bancar, am studii si postuniversitare in domeniul economic (marketing)
- in prezent am un job pe marketing-evenimente la care nu vreau sa renunt
- doresc ca in timpul liber sa fac un mic business care sa-mi sporeasca veniturile, mai exact doresc sa aduc din UE produse cosmetice si de ingrijire corporala pe care sa le comercializez in Romania.

E mai bine PFA sau SRL? In cazul unui PFA pot alege mai multe domenii de activitate decat cel prezentat mai sus?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: nikoletap , utilizator 17:56, 26 Mai 2010
PFA
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc pentru sugestii
PFA este mai rentabil decat un SRL.
Daca intentionati sa va luati si salariati, infiintati o intreprindere individuala.

Deci, II:D

Succes!
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Srl fara angajati - ce taxe plateste asociatul unic? raduma raduma Vreau sa-mi deschid o firma (SRL). Nu am nevoie de angajati pt ca lucrez eu singur. 1. In cazul in care SRLul nu are angajati, doar 1 asociat unic (eu), ... (vezi toată discuția)
Pfa sau srl ,care este mai avantajos ? ili47 ili47 Care este mai avantajos din punct de vedere a cheltuielilor ? Pot sa desfasor activitatea in ambele cazuri ,cu un singur angajat . mersi (vezi toată discuția)
Sfat pentru alegerea unei entitati comerciale dumiadrian dumiadrian Buna ziua, In functie de impozitele care trebuiesc platite catre stat si alte eventuale taxe (cheltuieli) care pot aparea in timp as dori sa stiu ce ... (vezi toată discuția)