avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sfat pentru alegerea unei entitati comerciale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sfat pentru alegerea unei entitati comerciale

Buna ziua,

In functie de impozitele care trebuiesc platite catre stat si alte eventuale taxe (cheltuieli) care pot aparea in timp as dori sa stiu ce entitate comerciala sa aleg (SRL, PFA, II) si care s-ar potrivi mai bine domeniului meu de activitate.

Mentionez ca domeniul de activitate este vanzarea de produse pe internet.Insa nu este exclus ca vanzarea sa se faca si clasic.

De asemenea precizez ca dupa calculele facute, in primul an vanzarile totale nu vor depasi suma de 10 000 euro iar tot in acest prim an singurul angajat voi fi eu.

Va multumesc pentru amabilitate.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 16:23, 8 Octombrie 2012
SRL :impozit 16 % din venituri-cheltuieli La finalul anului cand se distribuie dividendele se impoziteaza cu alti 16 %
ex: venituri 100, cheltuieli 30 = 70 profit * 16% = 11.20 lei impozit pe profit
rest 70 - 11.20 = 58.80 * 16% = 9.40 lei impozit pe dividend
ramai la urma cu 58.80-9.40 = 49.40 lei
Platesti impozit cand facturezi
Pt angajat sunt contributiile standard la salariul brut (adica pt 1.000 de lei lunar net, contributiile se situeaza cam la 900 de lei).

PFA: impozit 16%, sanatate 5.5 % cas 31.5 %, minim 232 de lei (parca) somaj optional
toate din venitul estimat de tine.
Platesti impozit cand incasezi. Dupa incasare faci ce vrei cu banii( sunt ai tai) La srl teoretic trebuie sa treaca anul ca sa beneficiezi de bani.

La srl raspunszi cu patrimoniul firmei, la pfa cu al tau ( casa masina etc)
Te sfatuiesc sa apelezi la un contabil sau avocat ca sa iei cea mai buna decizie
O singura observatie am de facut la ceea ce a scris @ROBERTBLUE81 mai sus. Nu puteti fi angajatul propriului PFA.
Cel putin la o prima citire pare a fi mai avantajos infintarea unui PFA.
Se poate intra mai mult in detalii???

Multumesc
As putea sa intru mai mult in detalii dar parerea mea este ca o sa va zapacesc de tot !!
Credeti-ma ca nu zic degeaba asa ceva.
Va sfatuiesc sa apelati la un consultant deoarece aceasta decizie ( SRL, PFA, Platitor de tva sau nu) este FOARTE importanta. . .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pfa 2012 apetra apetra ce contributii trebuiesc platite la bugetul de stat si care este baza legala? ce contributii plateste daca mai exista si un angajat? (vezi toată discuția)
Pfa sau srl ,care este mai avantajos ? ili47 ili47 Care este mai avantajos din punct de vedere a cheltuielilor ? Pot sa desfasor activitatea in ambele cazuri ,cu un singur angajat . mersi (vezi toată discuția)
Pfa sau srl? nikoletap nikoletap PFA sau SRL? ce-mi recomandati? - sunt absolvent de liceu economic cu atestat in domeniul financiar bancar, am studii si postuniversitare in domeniul ... (vezi toată discuția)