Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... facilitati persoane cu handicap
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

facilitati persoane cu handicap

Buna ziua , as dori sa stiu raspunsul corect ( legal )la urmatoarea situatie :
Marti la ora 8,30 intru cu autoturismul fiicei mele , posesoare de card legitimatie pentru locuri gratuite de parcare ( fiica mea este persoana cu handicap grav ) , in curtea Aeroportului Cluj . Cu o zi inainte solicit informatii la Aeroport ( vorbesc chiar cu operatoarea de la cabina de parcare ) si mi se confirma ( de catre operatoarea din cabina ) ca masinile ce poseda card legitimatie sunt scutite de taxa de parcare . Iau legatura cu d-na de la cabina , ma sfatuieste sa iau ticket de la bariera si imi scrie pe tichet " Scutit conf. legii 448" dupa care parchez masina regulamentar pe locul de parcare indicat si afisez la vedere cardul-legitimatie . Ma urc in avion si revin Joi la pranz cand iau masina din locul de parcare si merg la cabina pentru deschiderea barierei . Aici d-na de serviciu refuza sa deschida bariera desi ii prezint atat tichetul scris de colega dansei cat si cardul-legitimatie , buletinul fiicei mele si certificatul de inmatriculare al autoturismului ( care este inmatriculat pe numele fiicei mele ) . Refuzul dansei in a ma folosi de dreptul de parcare gratuit este motivat de lipsa persoanei cu handicap . D-na operator refuza sa-mi dea accesul liber , deoarece fiica mea nu este in masina . Platesc asadar taxa de 150 de lei si mi se deschide bariera .
Mentionez ca deplasarea mea in Italia s-a realizat ca vizita preliminara , in numele fiicei mele cat si a intregului grup de fapt ( printre care mai multe persoane cu handicap ) care urmeaza sa efectueze intre 10 - 18 iunie o vizita in Italia ( Forli ) in cadrul unui proiect multicultural european.
Va rog mult dati-mi un raspuns competent deoarece unul dintre scopurile fundatiei nonprofit pe care o conduc este sa lupte pentru respectarea drepturilor persoanelor cu handicap .
Ironia soartei face ca aceasta sa mi se intample chiar mie . Dar mai bine mie , care pot inca striga !
Multumesc anticipat !

PS. In cazul in care totusi nu am dreptate eu , va trebui sa port fiica cu mine de cate ori ii iau medicamentele de la farmacie sau ii rezolv alte probleme , pentru a avea drept de parcare gratuit ?!
Cunosc parinti care si-au facut cardul-legitimatie direct pe numele lor ( legea permite asta ). Acestia sa nu mai aiba probleme cu parcarea gratuita ?!
Am gresit pentru ca am inmatriculat masina pe fiica mea si nu pe mine ?!
1--Este una dintre situatiile datorate necunoasterii dispozitiilor in vigoare,de catre factorii responsabili.
La fel se intampla si cu facilitatea de deplasare pe drumurile nationale fara obligatia achizitionarii rovinetei;sunt multiple situatii de persoane care dovedesc cu documente legale incadrarea in grad dizabilitate iar autoritatile invoca
necunoasterea temeiului legal de scutire
2-Nu ati precizat concret fiica dvs are drept conducere auto?
Scutirea de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de concesionare spatiu de parcare se realizeaza numai pentru adultul incadrat in grad handicap ,care detine documente care atesta ca este proprietar al auto special adaptat dizabilitatii
4-Pentru a beneficia de facilitatile legal prevazute ,proprietar al auto trebuie sa fie persoana cu dizabilitati
Mesaj reeditat. Interventie moderator

Data post: Luni, 24 Mai 2010, 19:14
Subiect: facilitati persoane cu handicap 2
@ Fundatia Bucurie

Raspund la cele doua intrebari puse :
1. Nu , fiica mea fiind cu handicap mintal grav , nu poseda carnet de conducere si nu poate conduce autoturismul inscris in circulatie pe numele ei .
2. Autoturismul nu este adaptat . Cand este vorba de handicap mintal nu ai cum sa-l adaptezi .
Va rog incontinuare sa-mi dati un raspuns LEGAL deoarece vreau sa stiu daca ca si parinte , atunci cand folosesc masina fiicei mele pentru a rezolva problemele fiicei mele , am sau nu drept de parcare gratuit . In situatuia mea se afla foarte multe persoane poseoare de card - legitimatie si vrem sa stim ce zice legea si cum se aplica .!
PS. Am citit si eu legea 448 ( Art.65.(2) ) dar mi se pare tare ambigua ?!

Pentru o mai buna intelegere , redau mai jos , primul meu mesaj :

Buna ziua , as dori sa stiu raspunsul corect ( legal )la urmatoarea situatie :
Marti la ora 8,30 intru cu autoturismul fiicei mele , posesoare de card legitimatie pentru locuri gratuite de parcare ( fiica mea este persoana cu handicap grav ) , in curtea Aeroportului Cluj . Cu o zi inainte solicit informatii la Aeroport ( vorbesc chiar cu operatoarea de la cabina de parcare ) si mi se confirma ( de catre operatoarea din cabina ) ca masinile ce poseda card legitimatie sunt scutite de taxa de parcare . Iau legatura cu d-na de la cabina , ma sfatuieste sa iau ticket de la bariera si imi scrie pe tichet " Scutit conf. legii 448" dupa care parchez masina regulamentar pe locul de parcare indicat si afisez la vedere cardul-legitimatie . Ma urc in avion si revin Joi la pranz cand iau masina din locul de parcare si merg la cabina pentru deschiderea barierei . Aici d-na de serviciu refuza sa deschida bariera desi ii prezint atat tichetul scris de colega dansei cat si cardul-legitimatie , buletinul fiicei mele si certificatul de inmatriculare al autoturismului ( care este inmatriculat pe numele fiicei mele ) . Refuzul dansei in a ma folosi de dreptul de parcare gratuit este motivat de lipsa persoanei cu handicap . D-na operator refuza sa-mi dea accesul liber , deoarece fiica mea nu este in masina . Platesc asadar taxa de 150 de lei si mi se deschide bariera .
Mentionez ca deplasarea mea in Italia s-a realizat ca vizita preliminara , in numele fiicei mele cat si a intregului grup de fapt ( printre care mai multe persoane cu handicap ) care urmeaza sa efectueze intre 10 - 18 iunie o vizita in Italia ( Forli ) in cadrul unui proiect multicultural european.
Va rog mult dati-mi un raspuns competent deoarece unul dintre scopurile fundatiei nonprofit pe care o conduc este sa lupte pentru respectarea drepturilor persoanelor cu handicap .
Ironia soartei face ca aceasta sa mi se intample chiar mie . Dar mai bine mie , care pot inca striga !
Multumesc anticipat !

PS. In cazul in care totusi nu am dreptate eu , va trebui sa port fiica cu mine de cate ori ii iau medicamentele de la farmacie sau ii rezolv alte probleme , pentru a avea drept de parcare gratuit ?!
Cunosc parinti care si-au facut cardul-legitimatie direct pe numele lor ( legea permite asta ). Acestia sa nu mai aiba probleme cu parcarea gratuita ?!
Am gresit pentru ca am inmatriculat masina pe fiica mea si nu pe mine ?!

@ynocentta
Data post: Luni, 24 Mai 2010, 19:51

!-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati mai multe topicuri cu subiect identic
2-Concret ,autoritatile pot permite ocupare spatiu parcare pentru persoane cu handicap ,strict persoanelor care prezinta dizabilitati
In situatia dvs ,in care persoana cu handicap nu detine permis auto,nu puteti beneficia decat de facilitatile insotitorului de persoana cu handicap
Legiutorul precizeaza ca se asigura loc special amenajat parcare auto,numai persoanei cu handicap,a carei auto prezinta adaptare tehnica conform prescriptii medicale ,nu insotorului acestuia
Atata timp cat autoturismul dvs nu detine precizare in documente ,ca este inregistrat la autoritatea RAR ca avand modificare /adapare speciala pentru persoana cu handicap,legal nu puteti beneficia de facilitatile special prevazute persoanelor cu handicap
Dvs probabil invocati detinerea ecusonului cu semn distinctiv,care va acorda drepturi,cand in auto se afla pesoana cu handicap
In situatia dvs va confruntati cu o situatie aparte,la limita dispozitiei in vigoare ,pentru ca detinand ecuson distinctiv apreciati ca aveti drept de parcare gratuit.
In situatia in care apare concomitent ,persoana conducator auto cu handicap locomotor ,.acesta desi beneficiaza de toate drepturile legale,in fapt se confrunta cu imposibilitate de parcare pentru ca locul special amenjat este ocupat de catre un auto cu ecuson ,dar care nu intruneste conditiile imperios prevazute de legiutor.
dati-mi voie sa va spun ca sunteti orearecum iresponsbili si purtati ochelari de cal.
Domnule(cel cu problema).. cereti de la anph un document care sa ateste in plus fata de certificatul de handicp , ca fiica dumneavoastra are dreptul , desi nu poate sa o faca singura, sa se deplaseze cu un autovehicol. Apoi megetzi la rar .. faceti o adaptare minima pt handicapul fiicei si cereti sa se scrie in cartea tehnica ''adaptat handicapului''.Eu sunt teraplegic deci e clar ca nu pot sa sofez .. de la anph mi s-a recomandat aceasta varianta ..Va doresc mult succes!!!
P.S.
Vaci cu cabina o sa mai gasiti..#-o
morys a scris:

Domnule(cel cu problema).. cereti de la anph un document care sa ateste in plus fata de certificatul de handicp , ca fiica dumneavoastra are dreptul , desi nu poate sa o faca singura, sa se deplaseze cu un autovehicol. Apoi megetzi la rar .. faceti o adaptare minima pt handicapul fiicei si cereti sa se scrie in cartea tehnica ''adaptat handicapului''.

Autorul mesajului a precizat
fiica mea fiind cu handicap mintal grav,nu poseda carnet de conducere si nu poate conduce autoturismul inscris in circulatie pe numele ei

In raport de afectiunea precizata de mama,care apreciati ca este
adaptarea minima pt handicapul fiicei
buna ziua, as dori sa stiu unde se poate adresa o persoana cu handicap accentuat din mediul rural pentru a obtine o legitimatie de parcare gratuita , si ce acte trebuiesc depuse, va multumesc