Forum Discuţii juridice Achiziţii publice garantia de buna executie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

garantia de buna executie

lucrez la o firma de constructii. avem lucrari pe care nu le-am finalizat si nu cred ca... se vor mai finaliza. se returneaza garantia de buna executie oprita de autorit contract pentru cat ai lucrat?
recititi caietul de sarcini referitor la restituirea garantiei de buna executie . din cate stiu , aceasta se restituie intr-un anume termen de la data receptiei , respectiv a semnarii procesului verbal de receptie al lucrarii sau serviciului efectuat .
De obicei regula este ca 70% din valoarea de garantiei de buna executie sa se restituie in maxim 14 zile de la receptia lucrarilor iar
30% din valoarea garantiei de buna executie a contractului se va returna la expirarea garantiei tehnice acordata lucrarilor .Este important de respectat ceea ce este prevazut in FDA .
irina_stirbu2000, utilizator
Daca lucrarea/lucrarile nu se vor finaliza, garantia de buna executie NU se restituie. Acum depinde si de cauza pentru care nu se vor finaliza lucrarile (vina autoritatii sau a executantului).