Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... sfaturi proces please
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

sfaturi proces please

Am o masina cumparata in leasing. Acum 3 luni un "destept" nu s- a asigurat si mi-a lovit-o. De trei luni stau fara masina ( e in reparatii), fac 100 de drumuri intre firma de asigurare si cea de leasing si platesc rata la leasing.
Il pot actiona in instanta pe cel care se face vinovat de accident pentru a-l obliga sa-mi plateasca cele trei luni de rate leasing? Am sanse sa castig?
Ratele la leasing au fost 18 mil.
In cazul unui proces, care ar fi cheltuielile de judecata?

Multumesc mult!
Nu prea aveti sanse. De-aia exista RCA. Puteti incerca, ma gandesc, pe lipsa de folosinta dar nu-s sanse, parerea mea.
Puteti incerca invocand castigurile nerealizate din cauza faptului ca nu v-ati putut servi de masina.
Sa nu uitam faptul ca prin leasing se intelege o inchiriere, si nu o cumparare.
O solutie buna si convenabila ar fi fost ca in perioada in care masina este in reparatii, ori sa nu platiti ratele de leasing, ori sa vi se puna la dispozitie o alta masina. Nu mi se pare corect sa platiti chiria pentru o masina pe care nu o folositi.

Legat de omul care v-a lovit, el nu poate fi obligat sa va plateasca ratele,