Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... model chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

model chitanta de mana

buna ziua ,doresc sa aflu cum se formuleaza o chitanta de mana la primera unei sume de bani cu 2 martori
CHITANTA
Subsemnatul ................. domiciliat in ......................identificat cu CI seria .... nr...... cnp...... declar ca am primit de la ..... suma de ........., reprezentand.........
Data.....semnatura........

Martorii nu trebuie in mod imperios necesar sa semneze acest inscris. Simpla lor prezenta la inmanarea banilor este suficienta.
dar de ce nu va duceti dvs sa o semnati in fata unui notar. cu certitudine este o chestie mult mai sigura pt dvs.

av.m.vasilescu
Ca sa aveti garantia tranzactiei este de preferat sa incheiati document autentificat
Nu este nevoie de martori si notar. Daca stati o perioada de cateva luni la propietar fara sa existe cearta pe bani, se subintelege ca chiria s-a platit. Chiar si fara aceasta dovada suplimentara, faptul ca acesta s-a semnat inseamna ca a primit banii, conform chitantei. Aceasta, sau chitanta, pot constitui probe la acuzatia de marturie mincinoasa la proba cu interogatoriul a eventualului propietar mincinos cum ca n-a primit banii de chirie.