Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TITLUL DE PROPRIETATE 2
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TITLUL DE PROPRIETATE 2

SOTUL MEU AMOSTENIT DE LA TATAL SAU O PARCELA DE OAMANT PE CARE SI-A CONSTRUIT CASA VERISORUL LUI CE TREBUIE SA FACA?NU ARE ACTE DE PROPRIETATE
TREBUIE SA FACA SUCCESIUNEA
Intai de toate, depinde cum a mostenit-o...Daca socrul dvs. a avut TP si s-a dezbatut succesiunea si eventual partajul, iar lotul in cauza i-a revenit sotului dvs, il poate soma pe verisor sa-si mute acareturile de acolo... (daca verisorul dovedeste ca a fost de buna credinta, adica nu a stiut ca terenul este al altcuiva si nu al lui, sotul dvs. va trebui sa-l despagubeasca cu valoarea constructiilor). Daca, insa, mostenirea este un drept presupus (se stia ca terenul in cauza era al socrului care, i-a spus sotului dvs. ca "uite, cand mor eu, asta va fi al tau", eventual daca nici socrul nu a avut acte pe terenul respectiv... este o alta poveste.