Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie somaj

Buna ziua!
Incepand cu 16 iunie 2010 intru in somaj. Problema mea este ca in perioada 22 septembrie 2009 - 31.ianuarie. 2010, am fost in concediu medical, si in perioada 16.februarie. 2010 - 16.mai.2010 am fost in somaj tehnic. Avand in vedere aceste aspecte, care perioada va fi luata in calcul pentru indemnizatia de somaj? Ce perioada cu contributiile la somaj, trebuie trecuta in adeverinta pe care o elibereaza societatea?
1. Din cele 24 de luni anterioare incetarii contractului individual de munca (CIM) se scad perioadele in care CIM a fost suspendat (concediile medicale mai mari de 30 de zile, in cazul dvs.) si trebuie sa ramana cel putin 12 luni cotizate la somaj, luni care se trec in adeverinta tip.
2. Perioada de somaj tehnic este considerata perioada de cotizare la somaj.