avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie somaj

Buna ziua!
Incepand cu 16 iunie 2010 intru in somaj. Problema mea este ca in perioada 22 septembrie 2009 - 31.ianuarie. 2010, am fost in concediu medical, si in perioada 16.februarie. 2010 - 16.mai.2010 am fost in somaj tehnic. Avand in vedere aceste aspecte, care perioada va fi luata in calcul pentru indemnizatia de somaj? Ce perioada cu contributiile la somaj, trebuie trecuta in adeverinta pe care o elibereaza societatea?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:09, 26 Mai 2010
1. Din cele 24 de luni anterioare incetarii contractului individual de munca (CIM) se scad perioadele in care CIM a fost suspendat (concediile medicale mai mari de 30 de zile, in cazul dvs.) si trebuie sa ramana cel putin 12 luni cotizate la somaj, luni care se trec in adeverinta tip.
2. Perioada de somaj tehnic este considerata perioada de cotizare la somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de indemnizatie de somaj? lumifatu lumifatu Buna ziua, in perioada 18 septembrie 2009-05 octombrie 2011, am fost angajata intr-o firma dar in aceasta perioada am avut 6 luni concediu medical dupa cum ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de somaj dupa cim cu jumate norma si concediu crestere copil? Mira_A Mira_A Buna ziua, Beneficiez de somaj daca am lucrat inainte de a intra in concediu crestere copil cu norma 6 ore timp de cel putin un an? Am fost in concediu ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? brezan brezan Am 54 de ani si 34 de ani de munca. Din iulie 2009 pana in octombrie 2010 am fost in somaj. Din noiembrie 2010 pana in mai 2011 nu am avut loc de munca. Din ... (vezi toată discuția)