Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de crestere a copilului ( revenire )
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de crestere a copilului ( revenire )

Dupa concediul de 2 ani pentru cresterea copilului,este obligatoriu sa se faca reangajarea? Precizez ca nu mai putem sa sustinem alti angajati., din cauza diminuarii activitatii.Va multumesc !
Da.Ulterior puteti desfiinta postul.
Se face reangajarea si tot in aceeasi zi se poate inceta si raportul de munca.
Din moment ce nu mai exista postul pe care era persoana care a fost in concediu o dati in somaj.
Intrebare: nu era o lege potrivit careia o persoana care se intoarce din concediul de crestere al copilului de 2 ani nu poate fi data afara vreme de minim 6 luni ?
Nu poate fi data afara dar poate pleca in somaj daca angajatorul isi restrange activitatea si reduce personal.Nu il poate obliga nimeni sa tina un post daca nu isi permite.