Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de crestere a copilului ( revenire )
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de crestere a copilului ( revenire )

Dupa concediul de 2 ani pentru cresterea copilului,este obligatoriu sa se faca reangajarea? Precizez ca nu mai putem sa sustinem alti angajati., din cauza diminuarii activitatii.Va multumesc !
1. Dupa ce vine din CCC pana la 2 ani o salariata nu poate fi concediata timp de 6 luni pe motiv de necorespundere profesionala (6 luni = perioada de readaptare).
2. Poate fi insa concediata pentru alte motive, cu respectarea legii.