avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intampin greutati la preschimbarea Cartii de identitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intampin greutati la preschimbarea Cartii de identitate

In urma cu doua luni m-am prezentat la evidenta populatiei pentru a-mi preschimba cartea de identitate .Dupa ce am depus toate actele necesare , domnul agent de la ghiseu mi-a comunicat ca hotararea mea de divort care este definitiva si irevocabila este redactata gresit si anume ca in sentinta nu mai este specificat faptul ca eu raman cu numele fostului sot asa cum s-a decis in actiune .Am facut o cerere de indreptare a erorii materiale care s-a judecat pe data de 29-04-2010 ,dar raspunsul nu se cunoaste nici pana in ziua de astazi pentru ca nu este redactat .
Nedumerirea mea este daca are o asa de mare importanta sentinta judecatoreasca in preschimbarea cartii de identitate odata ce domiciliul nu mi l-am schimbat ,in hotarare scrie clar ca imi pastrez numele fostului meu sot doar ca acest lucru s-a omis de catre grefiera in a se transcrie in sentinta de divort.
De doua luni sunt disperata nu mai stiu ce sa ma fac,am contract de munca in Italia si trebuie sa ma intorc ,fara carte de identitate nu pot trece la frontiera pasaportul este expirat si el iar fara carte de identitate nu pot face altul , am doi copii , am rate la banca am atatea si atatea si eu stau si ma framant ca pentru greseala altora trebuie sa suport eu toate consecintele ... am ajuns la limita disperarii ... va rog sa ma ajutati sa stiu ce am de facut ca dupa cum evolueaza lucrurile mai am inca mult de asteptat.#-o#-o:((:((:(:(
Asta este si raspunsul Doamnei Judecatoare ... pe 29 04 2010 am avut pe rol in instanta indreptarea erorii materiale care nu s-a judecat cu public ci in cadrul cosiliului de judecata si unde s-a hotarat ca cererea mea de indreptare a erorii materiale este nefondata pentra ca doar in cazul in care as fi revenit la numele de dinaintea casatoriei s-ar fi specificat in sentinta acest lucru...si eu ca si dumneavoastra imi pun intrebarea de ce se cramponeaza politistul la acest lucru odata ce hotararea de divort este veche de 3 ani si nimeni nu s-a opus in acest timp la fapul ca eu am ramas cu numele fostului meu sot ... dar cum la noi intotdeauna se cauta motive ...asta e !
Mergeti atunci la politist si spuneti-i ca face un abuz. Eventual formulati cererea de preschimbare carte de identitate in scris. Asa trebuie sa va raspunda si macar vedeti ce motive are.(poate cine stie? se sperie).
Este respinsa cererea de indreptare a erorii materiale ca nefondata , pentru ca Doamna Judecatoare a considerat ca hotararea de divort este bine redactata asa cum e , motivand doar faptul ce in sentinta trebuia sa se specifice doar daca eu reveneam la numele de dinaintea casatoriei .

In actiune se spune ca eu voi pastra numele dobandit prin casatorie conf,art 40 din C.F. . iar in sentinta se precizeaza ca se desface casatoria , adresandumi-se cu numele fostului meu sot ,atat.
Revin cu problemele aceleiasi teme ; Vazand ca nu mai primesc nici un rezultat la cererea mea de indreptare a erorii materiale , m-am prezentat din nou la tribunal , cu chiu cu vai am aflat ca cererea mi-a fost respinsa cu motivul ca nu s-a considerat eroare materiala si ca eu trebuia sa cer o completare la dispozitiv ... Offf ... eu de unde sa stiu ca doar asa mi-au cerut sa aduc cei de la evidenta populatiei si anume sa le aduc o rezolvare a erorii materiale,acum am luat o alta doamna Avocat , pe data de 2 iunie am depus acesta cerere , cu toate ca am rugat sa mi se dea un termen mai scurt mi s-a dat abia pe data de 8 iulie , am primit citatie si eu si fostul meu sot ... ceea ce ma nedumireste este de ce trebuie sa vina si fostul meu sot sa isi dea cu parerea daca sa raman sau nu cu numele sau dupa aproape 3 ani de la divort , pentru ca repet dupa divort am ramas cu numele fostului meu sot , doar ca acest lucru a fost omis sa fie specificat in sentinta .Dar daca el era plecat in strainatate sau nu mai cunoasteam unde locuieste sau in cel mai rau caz era mort , eu cum puteam sa il aduc in fata instantei si cum puteam sa scot acea amarata carte de identitate care mi-a distrus viata , atata umblatura si nervi pentru ca peste tot este plin de incompetenti , de 4 luni traiesti intr-un stres teribil ,am rate la banca ,am cheltuieli la utilitati ,a trebuit sa renunt si la serviciul din Italia pentru ca neavand Pasaport a trebuit sa depind de aceasta carte de identitate,banii s-au terminat ,am doi copii de crescut va spun sincer imi vin pe zi ce trece ganduri tot mai negre...Pe cine pot sa trag eu la raspundere pentru aceste nedrepati si necazuri ... ce se intampla cu tara asta ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot recupera hotararea de divort de la tribunalul din cornetu-ilfov? safta ioana safta ioana In anul 2009 luna mai ,am terminat divortul cu fostul sot ,o luna mai tarziu am primit acasa hotararea de divort definitiva si irevocabila.In aceea hotarare ... (vezi toată discuția)
Atacarea unei sentinte definitive ludmiladanuta ludmiladanuta In urma divortului, instanta a stabilit ca revin la numele anterior, respectiv Danuta(acesta fiind numele de domnisoara) si nu la numele de Urzica(acesta fiind ... (vezi toată discuția)
Indreptare eroare materiala eye eye Stie cineva cam cat dureaza solutionarea unei cereri de indreptare eroare materiala? :-/ (vezi toată discuția)