avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutiti de plata impozitului pe venit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutiti de plata impozitului pe venit

buna seara,
am si eu o intrebare.
un salariat, la stat, a suferit o interventie chirurgicala, in urma careia a ramas doar cu un rinichi.
intrebarea este daca poate beneficia de scutirea platii impozitului pe venit.
Cel mai recent răspuns: Rodica Teodorescu , Consultant fiscal 08:34, 28 Mai 2010
Nu am auzit sa existe o asemenea incadrare juridica
Potrivit Codului fiscal, veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt venituri neimpozabile. In situaţia in care va incadrati in conditia respectiva, puteti beneficia de scutire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutirea de impozit pe salariu luiza04 luiza04 Buna ziua, am spondilita anchilozanta si am auzit ca pot fi scutita de imozitul pe salariu.Orice informatie legata de actele necesare si cui ar trebui sa ma ... (vezi toată discuția)
Pensia unei persoane cu handicap grav se imoziteaza?? BlueSun BlueSun Buna ziua, As dori sa stiu daca exista o scutire si a impozitului pe venitul realizat din pensie de catre o persoana cu handicap grav. Potrivit art. 55, lit. ... (vezi toată discuția)
Buna seara. pe 6 februarie 2024 am facut o operație la rinichiul ... Madalyn86 Madalyn86 Buna seara. Pe 6 februarie 2024 am facut o operație la rinichiul stang, nefrectomie mi l-a scos pentru ca nu mai funcționa decat 8.%.Intrebarea mea este daca ... (vezi toată discuția)