Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutiti de plata impozitului pe venit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutiti de plata impozitului pe venit

buna seara,
am si eu o intrebare.
un salariat, la stat, a suferit o interventie chirurgicala, in urma careia a ramas doar cu un rinichi.
intrebarea este daca poate beneficia de scutirea platii impozitului pe venit.
Nu am auzit sa existe o asemenea incadrare juridica
Potrivit Codului fiscal, veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt venituri neimpozabile. In situaţia in care va incadrati in conditia respectiva, puteti beneficia de scutire.