avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... impozit pe venit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

impozit pe venit

Buna seara.sotul meu a fost incadrat in grad de handicap usor,poate beneficia de scutirea impozitului pe salar?va rog cine stie sa imi dea un rasp
Ultima modificare: Joi, 27 Noiembrie 2014
iuliadinescu91, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:39, 28 Noiembrie 2014
Codul Fiscal prevede :
art.55 alin.4 - Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
....
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
....

Prin urmare, numai persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de scutirea respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariat cu handicap Radu Aura Radu Aura Un salariat a prezentat un certificat de incadrare in grad de handicap mediu. Din Codul fiscal inteleg ca nu poate beneficia de scutire impozit neavand un ... (vezi toată discuția)
Scutirea de impozit pe salariu luiza04 luiza04 Buna ziua, am spondilita anchilozanta si am auzit ca pot fi scutita de imozitul pe salariu.Orice informatie legata de actele necesare si cui ar trebui sa ma ... (vezi toată discuția)
Reducere impozit salariu gh3gh1 gh3gh1 Am un salariat care a prezentat un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat. Poate beneficia de reducerea impozitului pe salariu? (vezi toată discuția)