Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... impozit pe venit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

impozit pe venit

Buna seara.sotul meu a fost incadrat in grad de handicap usor,poate beneficia de scutirea impozitului pe salar?va rog cine stie sa imi dea un rasp
iuliadinescu91, utilizator
Codul Fiscal prevede :
art.55 alin.4 - Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
....
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
....

Prin urmare, numai persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de scutirea respectiva.