Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la export extracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la export extracomunitar

Buna

am o problema legata de TVA si care devine din ce in ce mai ciudata pe masura ce inaintez catre forurile superioare fiscale sa cer o pozitie oficiala.
F pe scurt: export extracomunitar de produse prin intermediul postei catre clienti persoane fizice.
Avem un magazin online care incepe sa vanda produse extracomunitar si care vor fi livrate prin posta. In legislatia europeana (verificat UK si Irlanda) se spue f clar, excat pt situatia de comert electronic ca tot ce merge in afara UE nu este facturat cu TVA. Ceea ce pare f normal, avand in vedere ca si catre persoanele juridice e la fel.
Dar intreband la fiscul din Cluj, din dorinta de a fi siguri ca nu dam gresit cu ei, primim raspuns ca trebuie facturat cu TVA. Inteleg ca exista o goana dupa culegere de orice venit la buget, dar sa se faca in interiorul legii.
Problema mea ramane unde pot gasi acea reglementare scrisa negru pe alb ca astfel de export extracomunitar NU trebuie facturat cu TVA.
Am citit cum ziceam nenumarate articole oficiale (givernamentale) sau de incredere (KPMG) si este evident ca in toata UE se aplica aceasi regula, doar aici am primit raspunsul asta.

Stie cineva incotro sa ma indrept, cu ce pot merge lam mana sa pot intoarce opinia oficiala a fiscului?

multumesc
Marius
ART. 143 Cod Fiscal

Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru transportul internaţional şi intracomunitar

(1) Sunt scutite de taxă:

a) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Comunităţii de către furnizor sau de altă persoană în contul său;