avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Clienti UE si nonUE. Emitere facturi cu TVA
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Clienti UE si nonUE. Emitere facturi cu TVA

buna ziua!
sunt noua in domeniu si va rog sa ma ajutati ca am unele nelamuriri,,pt.raspunsuri va multumesc anticipat!
O casa de expeditii , platitoare de tva,inscrisa in ROI,face transport pt.alte firme:
1.furnizorii din ue ii inregistrez ca si taxare inversa,iar cei din afara UE cu SDD la tva?
2.la clientii din ue le facturez cu tva,iar la cei din afara ue cu sdd?
Cel mai recent răspuns: radumuresan , utilizator 12:38, 29 Martie 2013
orice factura se face evidentiind TVA, extracomunitarul plateste TVA-ul facturii la inregistrarea facturii si apoi nu stiu ce face in tatra lui (probabil deduce), iar in UE la vanzarea marfiii, in cazul dvs. fiind un serviciu deduce (dupa ce plateste) TVA.
In primul rand daca factura se va face pe extern :

Exportul de servicii este scutit de tva.
Cod fiscal RO: ART 143, ALIN 1, LIT C
sau :
Directiva TVA: 2006/112/EC art 196.


Daca se va factura o firma din Ro ( pt trasnport extern) se va factura cu tva.
Consultati: [ link extern ]
prere mea esta ca factura de transport catre client intracomunitar este fara tva
iar servicile legate de export(inclusiv transportul) sunt scutite de tva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la export extracomunitar nicubila nicubila Buna am o problema legata de TVA si care devine din ce in ce mai ciudata pe masura ce inaintez catre forurile superioare fiscale sa cer o pozitie ... (vezi toată discuția)
Firma de transport intracomunitar ASKIM3GET ASKIM3GET Buna seara Am infiintat o societate cu obiect de activitate transport intracomunitar de marfuri. Transportul se fa realiza din Italia catre alte tari din UE ... (vezi toată discuția)
Tva la vanzare intracomunitara deceneum deceneum Buna ziua. Detin o firma platitoare de TVA , in Romania. Activitate actuala a firmei o reprezinta importul de marfa-imbracaminte (in special rochii ) din ... (vezi toată discuția)