avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recurs vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recurs vizitare minor

buna ziua
tribunalul a hotarat un program de vizitare minor iar tatal a introdus recurs ( copilul fiind incredintat lui in urma divortului)
s-a solutionat cazul spunand ca este respins ca nefondat din partea paratului
cine este paratul eu ca intimant?
ce inseamna ca nu mai am dreptul la vizita?
poate sa imi spuna cineva care ar putea fi motivele?
Cel mai recent răspuns: mirka , utilizator 10:32, 28 Mai 2010
sa ne intelegem : dvs ati dat in judecata tatal pentru obligarea acestuia la un program de vizita , deci dvs ati fost reclamanta, corect?
Tatal, in calitate de parat-recurent a facut recurs , pentru anularea dreptului de vizita, corect?
Atunci, instanta a respins recursul ca nefondat , mentinand cu aceasta ocazie hoatrarea primei instante, respectiv cea in care dvs aveti dreptul la un program de vizita
Nu este deloc clara postarea dvs.In primul rand cel care introduce actiunea se numeste reclamant si cealalta parte parat.In recurs calitatile sunt recurent -reclamant sau parat, dupa cum declara recurs reclamantul sau paratul sau intimat- parat sau intimat -reclamant.
Reveniti cu detalii.
Dreptul de vizita al minorului este unul stabilit de lege, deci nu poate fi respins.
scuze am scris gresit , corect era recurent-parat
Ultima modificare: Vineri, 28 Mai 2010
Lavinia Marian, Consilier juridic
copilul este incredintat tatalui
l-am dat in jud. pe fostul sot pentru a avea dreptul la vizita
instanta mi-a aprobat un program de vizita
fostul sot a introdus recurs pentru ca nu vrea sa vad copilul
recursul sa incheiat ca nefondat din partea paratului

ce inseamna? cine este paratul in cazul acesta
paratul este fostul sot. Se pastreaza calitatea avuta in fata primei instante, respectiv dvs de reclamant iar el de parat.

Alte discuții în legătură

Intampinare recurs, drept vizita minor ContSters107078 ContSters107078 Buna ziua ! In martie 2005, in urma divortului, copilul in varsta de 5 ani e incredintat mamei spre crestere si educare. Anul acesta, in urma ... (vezi toată discuția)
Contestator sau intimat? zaza zaza as vrea sa stiu cine sunt partile intr-un proces de rejudecare, pentru ca eu in prima faza sunt reclamant, care am castigat procesul la tribunal iar paratul a ... (vezi toată discuția)
Custodie si vizite ale minorilor Gina S.V Gina S.V Stimati avocati,consultanti am o intrebare care priveste pronuntul definitiv al divortului.Sunt 3 minori rezultati din casatorie si in urma divortului minorea ... (vezi toată discuția)