Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recurs vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recurs vizitare minor

buna ziua
tribunalul a hotarat un program de vizitare minor iar tatal a introdus recurs ( copilul fiind incredintat lui in urma divortului)
s-a solutionat cazul spunand ca este respins ca nefondat din partea paratului
cine este paratul eu ca intimant?
ce inseamna ca nu mai am dreptul la vizita?
poate sa imi spuna cineva care ar putea fi motivele?
sa ne intelegem : dvs ati dat in judecata tatal pentru obligarea acestuia la un program de vizita , deci dvs ati fost reclamanta, corect?
Tatal, in calitate de parat-recurent a facut recurs , pentru anularea dreptului de vizita, corect?
Atunci, instanta a respins recursul ca nefondat , mentinand cu aceasta ocazie hoatrarea primei instante, respectiv cea in care dvs aveti dreptul la un program de vizita
Nu este deloc clara postarea dvs.In primul rand cel care introduce actiunea se numeste reclamant si cealalta parte parat.In recurs calitatile sunt recurent -reclamant sau parat, dupa cum declara recurs reclamantul sau paratul sau intimat- parat sau intimat -reclamant.
Reveniti cu detalii.
Dreptul de vizita al minorului este unul stabilit de lege, deci nu poate fi respins.
scuze am scris gresit , corect era recurent-parat
Lavinia Marian, Consilier juridic
copilul este incredintat tatalui
l-am dat in jud. pe fostul sot pentru a avea dreptul la vizita
instanta mi-a aprobat un program de vizita
fostul sot a introdus recurs pentru ca nu vrea sa vad copilul
recursul sa incheiat ca nefondat din partea paratului

ce inseamna? cine este paratul in cazul acesta
paratul este fostul sot. Se pastreaza calitatea avuta in fata primei instante, respectiv dvs de reclamant iar el de parat.