Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire?

Buna ziua, socrul meu acum 3-4 ani s-a imprumutat de la banca cu o suma de aprox.30.000 euro, sotul meu avand domiciliul din buletin inaca aceasi cu socru a mers ca un fel de cooplatitor, adica s-au cumulat toate veniturile din familia sotului care aveau aceasi adresa si un venit adica socru, soacra, sotul meu si bunica sotului, la banca a semnat sotul ceva acte si functionara de acolo a garantat ca nu se va intampla nimic lui ,in caz ca socrul nu plateste. Dupa vro 2 ani socrul meu s-a mai imprumutat de la banca suma totala ajungand la 75.000 euro, stim ca casa este pusa garantie si asa stim ca socrul are si o asigurare de viata.Sotul chiar dupa acordarea imprumutului si-a schimbat domiciliul in buletin avanda domiciulul conjugal.
Intrebarea mea este in cazul daca socrul nu plateste sau in cazul decesului, poate fi imputat ceva sotului?
Buna ziua !
Se pot imputa sotului sumele pt care a garantat in calitate de girant pt creditul de 30000 Euro , in caz de neplata a ratelor . Asigurarea de viata are valoare in cazul decesului socrului pt sumele asigurate .
Daca spuneti ca exista ipoteca, creditorul va executa imobilul, si daca nu se indestuleaza, si alte bunuri ale debitorului (=socrul). La sotul dvs. se va ajunge in cazul in care nici executarea imobilului ipotecat, nici a altor bunuri ale socrului nu vor acoperi datoria.
Chiar si in acest caz, daca va fi obligat sotul dvs. la vreo plata, are dreptul legal sa se indrepte impotriva debitorului cu actiune ca sa-si recupereze banii dati pt el.