Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot depune plangere penala pt inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot depune plangere penala pt inselaciune?

buna ziua .am imprumutat 9000 de euro unei persoane ,am o chitanta de mana .si a avut loc un proces civil sa dat hotarire prin care il obliga sa imi restituie suma .i-am gasit un imobil ,si am sechestru asigurator si chiar titlu executoriu .dar ca este proprietar si nevastasa si plus ca imobilul este si garantie la o banca din anul 2005 deci nu imi pot recupera suma de 9000 .acum o sa cer prin instanta partajul intre debitor si sotie sper ca am succes .dar va rog sa imi ziceti pot sa0i fac si plangere penala pt inselaciune sau abuz de incredere sau ?
Cazul este unul de natură civilă, nu pare a fi înșelăciune.Așadar, mergeți pe calea execitării silite în vederea reparării prejudiciului.
prioritate este banca fiind imobilul ipotecat .si exista riscul prin vanzarea lui sa nu se acopere debitul atit al banci cit si al meu de aia as merge si pe penal .s-ar putea sa se sperie putin debitorul are o condamnare cu suspendare