Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general depunere bilant contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

depunere bilant contabil

Va rog sa-mi raspundeti cat de urgent puteti: unde depun institutele nationale de cercetare - dezvoltare bilantul pe 2009? care este reglementarea legala?
Multumesc
Operatori economici care nu sunt societăţi comerciale şi întocmesc situaţii financiare anuale aferente exerciţiului financiar 2009 potrivit Reglementărilor contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene, parte componentă a Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1752/2005, cu modificările şi completările ulterioare – depun situaţiile financiare anuale aferente exerciţiului financiar 2009 la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice

In aceasta categorie intra:

- companiile/societatile nationale, regiile autonome, institutele nationale de cercetare-dezvoltare, asociatiile si celelalte persoane juridice fara scop patrimonial – care nu depun bilant la ONRC, depunand numai la unitatile MFP
- societatile cooperative si grupurile de interes economic – care pe langa depunerea la MFP a bilantului la 31.12.2009 trebuie sa depuna aceeasi documentatie si la ONRC

Ca si termene de depunere:
- asociatiile si celelalte persoane juridice fara scop patrimonial – termen 30.04.2010 (120 de zile de la incheierea exercitiului)
- companiile/societatile nationale, regiile autonome, institutele nationale de cercetare-dezvoltare – termen 31.05.2010 (150 de zile de la incheierea exercitiului)
Multumesc pentru raspuns