Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Suspendare firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Suspendare firma

Buna ziua,

Am o firma fara activitate.
Inca nu am bani sa o pot lichida, dar vreau sa o suspend ( daca nu ma insel, limita 3 ani ) sa nu mai depun declaratiile si bilanturile
Ce trebuie sa fac?

Multumesc

Buna ziua !
Cititi aici : [ link extern ] /.
Cu stima !
Trebuie intocmit un dosar care sa cuprinda :
- Cerere de înregistrare (original);
- Hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor/decizia asociatului unic privind suspendarea temporară a activităţii sau
reluarea activităţii societăţilor comerciale (original);
- Certificatele constatatoare emise în baza declaraţiilor-tip pe propria răspundere pentru autorizarea activităţii
- Declaraţia-tip pe propria răspundere din care să rezulte că persoana juridică nu desfăşoară la sediul social sau la sediile secundare ori în afara acestora activităţile declarate o perioadă de maxim 3 ani
- Dacă este cazul, împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să indeplinească formalităţile legale (original);
- Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale: taxa judiciară de timbru, în original; timbre judiciare; taxe de registru; tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a (practic chitante eliberate de cei de la ONRC)
Copiile de pe actele doveditoare vor fi certificate pentru conformitate cu originalele .
Redactarea actelor, obţinerea autentificării sau, după caz, darea de dată certă, acordarea de îndrumări pentru completarea corectă a cererii de înregistrare pot fi efectuate, contra cost, prin serviciile de asistenţă din cadrul oficiului registrului comerţului.Formularele se distribuie la sediul ORC sau se pot prelua de pe Internet (www.registrulcomertului.ro/www.onrc.ro).
Apoi, impreuna cu decizia emisa de catre ONRC se merge la Administratia Financiara si se solicita regim derogatoriu. Pentru aceasta trebuie ca fisa pe platitor a societatii sa fie curata, fara datorii..