Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

testamentul este pe numele matusii,dar noi ne-am inteles intre noi sa impartim ce trebuie sa facem?la notar daca spune matusa ca renunta la testament si impartim ce trebuie sa facem ? mai mergem la judecatorie sau se poate?ce inseamna mediatorul si ce face el?
tamara72, utilizator
matusa da la notar o declaratie de renuntare la mostenire. apoi, solicitati notarului sa emita certificat de mostenitor.
va rog sa-mi spuneti ce face mediatorul si cine poate fi acesta?ce reprezinta
?
tamara72, utilizator
mediatorul poate interveni in litigii (incepute sau nu la instanta), pt. a realiza incheierea de catre parti a unei intelegeri cu privire la conflictul lor.
asadar, in loc ca oamenii sa mearga la instanta, merg la mediator. costa mai putin si se rezolva mult mai repede - daca partile se inteleg !!!
trebuie spus, insa, ca domeniile in care mediatorul are competenta sunt foarte limitate..
dar mediatorul poate fi avocat sau notar ce este el?sunt valabile actele facute de el ?
haideti sa ne lamurim.
matusa este beneficiara unui testament.
dvs, nepotii?
defunctul cine este? cand a decedat?
dati mai multe detalii.