Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 'concediere'
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

'concediere'

Buna ziua. In urma cu ceva vreme, societatea la care lucram ne-a cerut mie si colegilor sa ne facem pfa pt a nu ne mai plati ei toate darile catre stat ce decurg din plata salariilor. Acum ma aflu in concediu de crestere a copilului in varsta de pana la doi ani (situatie care, probabil ca stiti, implica iesirea din asociatia familiala). Zilele trecute patronul m-a sunat sa-mi ceara sa-i predau telefonul pe care-l aveam de la firma, anuntandu-ma totodata ca doreste incetarea colaborarii cu mine. Precizez ca in acelasi timp initiaza colaborari cu alti agenti pt a face acelasi lucru pe care-l faceam eu cand lucram pt ei. Este legal? Daca nu, ce am de facut?
ck a scris:

Din pacate, situatia aceasta nu era prevazuta specific in contract, deci probabil ca treaba nu este ilegala, ci numai imorala...

Orice parte dintr-un contract de prestari servicii poate denunta unilateral rezilierea contractului , dar in conditiile stabilite prin contract.
Imposibil de crezut ca in contrcatul incheiat intre dvs si societatea resoectiva nu sunt clauze referitoare la rezilierea contractului.