Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cum pot vinde asigurari LEGAL intr-un magazin de piese ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cum pot vinde asigurari LEGAL intr-un magazin de piese auto?

Buna seara sau… mai degraba buna dimineata! :)

Am un magazin de piese auto si as vrea sa inchei si asigurari in spatiul inchiriat in care imi desfasor activitatea.
Daca as incheia un contract de mandat de asistent in brokeraj PERSOANA FIZICA (NU PFA) cu un broker de asigurari, ce posibilitate as avea de a incheia LEGAL asigurari in spatiul in care isi desfasoara activitatea firma mea si de a face publicitate (afise, banner) fara sa am probleme la vreun control?
Ar trebui sa inchei vreun contract cu firma sau cu proprietarul sediului pt. a putea vinde si asigurari acolo, in spatiul respectiv? Ce fel de contract? Eventual un contract de comodat?
As vrea sa adaug, pentru ca lucrurile sa fie clare, ca un asistent in brokeraj al unui broker este echivalentul unui agent de asigurare al unui asigurator.
Multumesc!
faceti un contract de prestari servicii cu o societate de asigurari.
Mergeti la o societate de brokeraj si depuneti actele pt asistent broker, adica: un CV, copie dupa ultimul act de studii ( trebuie sa aveti minim liceul ), si cazierul dv. Apoi veti putea lucra nestingherit.
In ambele variante de autorizare(agent sau asistent) va trebuie si un contract de comodat pt.spatiu(distinct fata de firma), in special daca veti vinde si RCA.