Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributii neplatite
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributii neplatite

Buna ziua,
Ce poate sa faca o persoana care, urmand sa intre in somaj, constata ca angajatorul nu a platit contributiile catre buget timp de 1 an? Motivul incetarii activitatii a fost desfiintarea postului. In adeverinta primita de la angajator scrie, pe langa perioada lucrata, si faptul ca in perioada de 1 an(de la pana la) nu s-au oprit si nu s-au virat sumele catre buget!!
Multumesc anticipat.
Puteti sesiza ITM-ul, Finantele, AJOFM-ul, Casele judetene de Pensii si Sanatate si mai puteti chema in judecata angajatorul pentru a fi obligat de instanta sa faca plata contributiilor pentru ultimul an.