Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banca la care am rate are dreptul sa imi viziteze ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banca la care am rate are dreptul sa imi viziteze apartamentul?

Buna seara.
Stau de aproximativ 2 ani in garsoniera unei prietene, cumparata in rate pe 25 de ani. Platesc eu ratele, desi probabil ca e irelevant cine le plateste.
Saptamana aceasta cei de la banca la care prietena mea are ratele au sunat-o sa ii spuna ca trebuie sa re-evalueze garsoniera sau ceva de genul asta si ca or sa o viziteze la o data pe care o vor stabili de comun acord si or sa faca poze (????).
Au dreptul? Pot sa refuz?
Mi se pare incredibil, cum sa vina cineva la mine acasa si sa faca poze ?:(

Multumesc mult.
Kalashnikov, utilizator
Aveti o copie a contractului?
Verificati daca exista o clauza de genul:
"imprumutatul are obligatia sa permita accesul reprezentantilor bancii in imobilul constituit ca garantie pentru imprumut in vederea verificarii scriptice si materiale a acestuia".

Daca nu, nu permiteti accesul.
Daca da...de fapt as putea pune pariu ca exista clauza.

Conform reglementarilor BNR, bancile chiar au obligatia ( 1 data pe an) sa faca reevaluarea, la dvs. nu au venit in ultimii 2 ani, e bine:)
Exista si o taxa de reevaluare ( in jur de 100 euro) care in unele cazuri e suportata de banca, in altele de client.
Succes!
Multumesc mult.

Nu am o copie a contractului, dar voi face rost de una.

Exista riscul sa imi mareasca rata? ...Sau care e cel mai rau lucru care se poate intampla ?
Sunt mai multe variante, vi le enumar in ordinea gravitatii:
- nu se intampla nimic;
- se mareste dobanda;
- se reesaloneaza creditul si se mareste rata pt o perioada mai mica;
- se solicita o suma in avans.

Sa speram ca e prima varianta.
Succes!
Multumesc :)