avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banca la care am rate are dreptul sa imi viziteze ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banca la care am rate are dreptul sa imi viziteze apartamentul?

Buna seara.
Stau de aproximativ 2 ani in garsoniera unei prietene, cumparata in rate pe 25 de ani. Platesc eu ratele, desi probabil ca e irelevant cine le plateste.
Saptamana aceasta cei de la banca la care prietena mea are ratele au sunat-o sa ii spuna ca trebuie sa re-evalueze garsoniera sau ceva de genul asta si ca or sa o viziteze la o data pe care o vor stabili de comun acord si or sa faca poze (????).
Au dreptul? Pot sa refuz?
Mi se pare incredibil, cum sa vina cineva la mine acasa si sa faca poze ?:(

Multumesc mult.
Ultima modificare: Marți, 1 Iunie 2010
Kalashnikov, utilizator
Cel mai recent răspuns: Kalashnikov , utilizator 13:29, 2 Iunie 2010
Aveti o copie a contractului?
Verificati daca exista o clauza de genul:
"imprumutatul are obligatia sa permita accesul reprezentantilor bancii in imobilul constituit ca garantie pentru imprumut in vederea verificarii scriptice si materiale a acestuia".

Daca nu, nu permiteti accesul.
Daca da...de fapt as putea pune pariu ca exista clauza.

Conform reglementarilor BNR, bancile chiar au obligatia ( 1 data pe an) sa faca reevaluarea, la dvs. nu au venit in ultimii 2 ani, e bine:)
Exista si o taxa de reevaluare ( in jur de 100 euro) care in unele cazuri e suportata de banca, in altele de client.
Succes!
Multumesc mult.

Nu am o copie a contractului, dar voi face rost de una.

Exista riscul sa imi mareasca rata? ...Sau care e cel mai rau lucru care se poate intampla ?
Sunt mai multe variante, vi le enumar in ordinea gravitatii:
- nu se intampla nimic;
- se mareste dobanda;
- se reesaloneaza creditul si se mareste rata pt o perioada mai mica;
- se solicita o suma in avans.

Sa speram ca e prima varianta.
Succes!
Multumesc :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate bancara- reevaluare ?! Badger Badger Buna ziua, Sunt un client volksbank Romania, aceasta banca detine o ipoteca de rang 1 pe un imobil al meu din anul 2008, iar acum in 2010 ma trezesc cu o ... (vezi toată discuția)
Banca vrea poze din apartament la 3 ani de la contractarea creditului, un abuz?!? :o Tombutu Tombutu Am primit telefon de la banca IntessaSanPaolo (suc. Victoriei) la care am un credit Prima Casa contractat acum 3 ani, prin care mi se solicita sa le ... (vezi toată discuția)
Banci - se poate scurta perioada de creditare? ContSters201854 ContSters201854 Buna ziua, am un credit ipotecar pe 30 de ani la banca X. Au trecut 4 ani de cand am accesat creditul. Pot depune o cerere la banca prin care sa solicit ... (vezi toată discuția)