Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obligatii de plata accesorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obligatii de plata accesorii

Firma a platit TVA catre Bugetul Statului conform legi in 2007 o suma, dar in sa utilizat din greseala contul de trezorerie al "sumelor incasate pt BS in contul unic in curs de distribuire". Dupa doi ani de la aceasta plata, firma primeste o Notificare din partea Administratiei Finantelor Publice prin care se comunica ca susnumita are de plata o suma in valoare de aproape a TVAlui achitat in 2007 dar care se defineste acum accesorii. In urma confrutarilor dintre fise si acte se constata eroarea din 2007, insa firma este obligata la plata acestor accesorii pe motiv de neplata a datoriilor in termen. In plus in acest an firma primeste un Titlu Executoriu in legatura cu aceasta suma. Care solutia la aceasta problema?
Cerere catre ANAF pt transferarea sumei din ct BS in cont TVA si anularea accesoriilor aferente - practic la mine a functionat
conform OG 92 cod de procedura fiscala accesoriile nu se mai calculeaza de la data depunerii cererii !!