Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilete de calatorie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilete de calatorie

Buna ziua, va deranjez cu urmatoarea intrebare :
- pot deconta biletele de maxi taxi, de autobuz ale unui salariat al societatii, mentionez ca acesta vine din alta localitate si apeleaza la aceste mijloace de transport.
multumesc pentru orice raspuns

sanatate si spor in toate.
Impozit pe profit :
23. În sensul art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile şi următoarele:
f) cheltuielile efectuate pentru transportul salariaţilor la şi de la locul de muncă;

Impozit pe salariu :
4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
f) contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul între localitatea în care angajaţii îşi au domiciliul şi localitatea unde se află locul de muncă al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situaţiile în care nu se asigură locuinţă sau nu se suportă contravaloarea chiriei, conform legii;

Se pot deconta si sunt ch deductibile pentru societate si venit neimpozabil pentru salariat