Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare de drepturi castigate in urma unui proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare de drepturi castigate in urma unui proces

Buna ziua
as dori sa fac la notar un act prin care mama mea aflata in proces de divort si partaj sa imi cedeze mie, fiul ei, drepturile si obligatiile care ii vor reveni mamei mele prin hotararea de divort si partaj. Se poate?
Multumesc!
De principiu puteti face orice act, asta nu inseamna ca are vreo valabilitate.
De exemplu ce drepturi poate sa va transmita mama in urma procesului de divort? sa divortati si dvs.??
E penibil, ca sa nu zic jenibil.

Nu puteti face un astfel de act.
Daca doriti transmiterea proprietatii, dupa procesul de partaj, mama va poate vinde/dona etc.
este vorba de o casa, sau contravaloarea ei, ce ii va reveni mamei mele.
insa, starea sanatatii mamei este precara, iar procesul cu partajul este amanat si iar amanat. tatal a facut iar apel. in fine..de aceea, voiam sa ma asigur cumva ca dupa ce se va termina acest calvar de proces, voi beneficia de aceasta casa/bani, deoarece asta e dorinta mamei mele.
Daca Doamne fereste se intampla ceva, dvs. puteti interveni in procesul de partaj ca mostenitor al mamei dvs. dar numai dupa divort.

Problema este complicata totusi, pt ca, pana la ramanerea def. si irevoc. a hotararii de divort mama dvs. este casatorita inca cu tatal dvs. Asta inseamna ca, daca decesul va surveni in timpul procesului, mostenitor este si tatal dvs. si este si mostenitor rezervatar.
Asta ce inseamna: chiar daca faceti cu mama un act acum tatal dvs. il poate ataca si va castiga lejer.

Intelegem ca partajul e amanat, dar divortul in ce stadiu e?
va multumesc pt raspuns. divortul s-a pronuntat acum aprox 2 ani. Doar partajul a mai ramas de finalizat.
sa va faca un act de vanzare de drepturi litigioase.