Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale de cate ori se poate suspenda activitatea unei firme?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

de cate ori se poate suspenda activitatea unei firme?

am o firma care am ai avut suspendata activitatea intre 2001 si 2004. se mai poate suspenda acum, de exemplu intre 2010 si 2013???
va multumesc anticipat
Legea nu prevede limitari.
Se poate suspenda din nou.

avocat Claudiu Lascoschi
Da, puteti supenda activitatea, de cate ori doriti numai sa respectati dispozitiile legii nr. 31/1990, privind societatile comerciale.
Va multumesc!
Gura lumii (recte cineva care sustine ca a fost la ORCB cu asa ceva) ma indusese in eroarea ca nu se poate, si nu prea credeam deloc.
Stima!
Este prevazuta doar perioada maxima de 3 ani de suspendare. Numarul suspendarilor nu este prevazut.
Suspendarea activitatii unei societati se paote face pe o perioada de 3 ani maxim si aceasta intrerupere de activitate se paote face numai o data pe parcursul existentei societatii, deci nu mai puteti suspenda activitatea pe inca 3 ani, insa puteti dizolva firma daca nu mai aveti nici un fel de activitate.