Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SOMATIE ADMISA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SOMATIE ADMISA

deci, am Ordonanata de admitere a somatiei de plata,, dar nu vrea sa plateasca,,, cum pot recupera??? merg la executor judecatoresc sa-l execut silit??????? dar aceasta ordonanta mai trebuie investita de instanta cu formula executorie????????
sunt si executori care iti cer investirea.....
Lasi sa treaca termenul pt cerere in anulare deschisa debitorului , iar apoi, faci cerere de investire cu formula executorie la instanta care a emis somatia si dupa ce ridici titlul executoriu faci cerere de executare silita (prin poprire, mobiliara,imobiliara-ce consideri tu ca ar fi mai avantajos pt tine) si o trimit la un executor judecatoresc competent teritorial.Si se recupereaza debitul pe calea executarii silite, prin executor.
termenul a trecut, cererea de investire cat costa??? se ataseaza si timbre?? de cat???
taxa fixa....parca 4 ron + 0.3 ron timbru judiciar
taxa fixa 6 ron (4-investirea +2-legalizarea)