Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se inchide o carte in caz de pensionare limita ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se inchide o carte in caz de pensionare limita varsta?

In luna octombrie 2006 un salariat al institutiei noastre a solicitat inceperea procedurilor de intocmire a dosarului de pensionare pentru limita de varsta si stagiu integral de cotizare. Dosarul de pensionare a cuprins, conform prevederilor Legii 19/2000, si carnetul de munca in original si copie, drept pentru care s-a facut urmatoarea inscriere in carnet “Solicita pensionare pentru limita de varsta conf. art. 40 lit. a) din Legea 19/2000” cu data de 11.10.2006.
La data de 12.10.2006 a fost depus dosarul de pensionare la Casa de Pensii a Sectorului 6 cu nr. 20.340.
La data de 22.03.2007 s-a primit comunicarea oficiala a Deciziei de pensionare nr. 238425/18.01.2007 eliberate de Casa de Pensii Sector 6.
In baza acestei comunicari oficiale a fost intocmita Decizia interna nr. 134/22.03.2007 privind incetarea raporturilor de munca dintre institutia noastra si angajat in conformitate cu prevederile art. 56 lit. d) din Legea 53/2003 si ale art.40 lit.a) din Legea 19/2000.
In carnetul de munca original adus de salariat de la dosarul aflat la Casa de Pensii Sector 6, pe care se afla stampila aplicata de aceasta cu numarul si data Deciziei de pensionare, s-au facut urmatoarele inscrisuri:
1. Continua activitatea in baza aceluiasi contract 11.10.2006
2. Incetat activitatea cf. art. 56 lit. d) Codul Muncii 22.03.2007
Dupa verificarea valabilitatii inscrierilor efectuate in unitatea noastra si semnarea de catre conducatorul institutiei am prezentat carnetul de munca la ITM Sector 2 pentru certificarea inscrierilor.

Va rog sa-mi spuneti ce am gresit in procedura si/sau inscrieri pentru ca inspectorul de la ITM m-a frecat cam o luna de zile si nu a vrut sa-si puna stampila decat dupa ce i-am demonstrat ca tot asa procedasem si in alt caz de pensionare. Cel mai mult m-a deranjat replica inspectorului "Bine, fie. Dar numai de data aceasta. Data viitoare sa faceti asa cum este corect". Iar "corect" dupa inspectorul meu este:
- cind a solicitat depunerea dosarului de pensionare trebuia sa incetam raposturile de munca, adica sa-l dau afara.
- apoi ii faceam un alt contract de munca pentru perioada de cind a solicitat pensionarea pina a primit decizia de pensionare in mod oficial.
- ca sa nu mai spun ca m-a sapunit sanatos ca de ce mi-am permis sa dau carnetul de munca la Casa de Pensii si cum adica au pus aia o stampila in carnet.

Va rog sa-mi dati un sfat. Cine si unde greseste?
intrebarea este cum se inchide un carnet de munca pentru o persoana care se pensioneaza de invaliditate gradul 2 sau 3 . Ce decizii trebuie sa faca angajatorul ? Multumesc
Nu am avut pana acum un astfel de caz. Dar presupun ca la baza intocmirii deciziei angajatorul trebuie sa aiba un act scris de catre comisia medicala care propune pensionarea pentru handicap.
Acest act trebuie inscris si in cartea de munca impreuna cu decizia angajatorului de pensionare

In baza actului eliberat de comisia de expertiza medicala prin care s-a stabilit pensionarea si gradul de invaliditate se intocmeste decizia de incetare de drept a CIM, conf. art.56 lit.d din Codul Muncii ( cu data la care inceteaza concediul medical). Restul dosarului se intocmeste la fel ca pt.orice pensionare.
In primul rand ca si in cazul inregistrarii facute in 2006 de prima persoana care a postat cat si de cei care intreaba in continuare trebuie spus ca un carnet de munca de incheie dupa sosirea deciziei de pensionare, astfel ca inregistrarea care se impune este in formula:
PROPUS LA PENSIE IN BAZA:..................................si aici se trece actul medical in baza caruia se face propunerea de pensionare, sau cererea daca pensionare se face la cerere (pensia anticipata) sau PROPUS LA PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA................in baza deiciziei de propunere la pensionare, abia dupa se incheie CIM la data deciziei sau chiar la data propunerii la pensie in cazul pensiei pentru invaliditate.
DECI GRESEALA CONSTA IN FAPTUL CA MAI INTAI SE FACE PROPUNERE DE PENSIONARE.........
Angajatorul elibereaza o adeverinta privind stagiul de cotizare persoanei care prezinta propunerea de pensionare emisa de comisia de expertiza medicala. Ulterior, comisia emite decizia de incadrare in grad de invaliditate, urmand ca angajatorul sa incheie carnetul de munca in baza art.56 lit.d, la data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca.
In cazul pensionarii pentru invaliditate nu se trece propunerea in carnetul de munca , ci direct decizia de incetare a CIM ( in baza deciziei emise de comisie).

adelaida_07 a scris:

In primul rand ca si in cazul inregistrarii facute in 2006 de prima persoana care a postat cat si de cei care intreaba in continuare trebuie spus ca un carnet de munca de incheie dupa sosirea deciziei de pensionare, astfel ca inregistrarea care se impune este in formula:
PROPUS LA PENSIE IN BAZA:..................................si aici se trece actul medical in baza caruia se face propunerea de pensionare, sau cererea daca pensionare se face la cerere (pensia anticipata) sau PROPUS LA PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA................in baza deiciziei de propunere la pensionare, abia dupa se incheie CIM la data deciziei sau chiar la data propunerii la pensie in cazul pensiei pentru invaliditate.
DECI GRESEALA CONSTA IN FAPTUL CA MAI INTAI SE FACE PROPUNERE DE PENSIONARE.........