Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

denunt calomnios

cat dureaza un proces penal(denunt calomnios) cat ma costa un avocat pentru un asfel de proces??? si o ultima intrebare pt cultura mea, rezolutia unui dosar penal are prioritate inaintea unei hotarari civile??? procurorul contesta spusele reclamantului pe penal care este si reclamant pe civil!pe civil sa respins actiunea mea dar mai am mi de motive, prioritatea si faptul daca are valoare rezolutia penalului in instanta civila??? va multumesc:(#-o#-o
Durata procesului nu este una standard, insa este indicat sa serespecteanumite principii de drept, cum ar fi cel al operativitatii, cauzele sa se rezolkve cu celeritate. Solutiile date in penal cu privire la fapta, la faptuitor si la vinovatia acestuia au prioritate in fata instantei civile. Cat priveste latura civila, depinde daca puteti demonstra ca ati suferit un prejudiciu, puteti cerere repararea acestuia si la instanta civila.
cel care ma acuzat pe penal se judeca cu mine de ceva ani pe civil,am inchieiat cu acesta 2 promisiuni bilaterale de vanzare cumparare, tot odata l-am mandatat sa obtina documentatia necesara vanzari cu 2 procuri speciale care ii confereau puterea de a vinde chiar si siesi insasi, dar el nu a facut nimic di ce a fost mandatat sa faca ba mai mult a depus interdicti in primari cum ca el trebuie sa obtina documentatia necesara vanzarii, timpul sa scurs si valabilitatea promisiunilor a expirat pe 15.01.2007 mai exact l-am notificat prin executor judecatoresc pe data de 25.01.2007 ca am revocat procurile date si ca a pierdut suma platita ca avans,dar acesta tot pe data de 25.01.2007 vinde in numele meu si semneaza in calitate de mandatar,vanzare ilegala deoarece nu a fost niciodata proprietar cu drepturi depline, fara certificat fiscat? cadastru? si restul de acte ? a comis o infractiune, nu? instanta civila din ilfov sa pronuntat favorabil mie.reclamantul doreste HOTARARE CARE SA TINA LOC DE ACT DE VANZARE CUMPARARE , instanta a respins aceasta cerere ca nefondata. cu recurs in 15 zile instanta sa pronuntat in sedinta publica la data 10.02.2009 si data primiri comunicari este la dif mare 05.11.2009 dar si mai tare reclamantul inregistreaza recurs la data de 04.12.2009 dar e tardiv, nu? acesta cere rejudecarea cazului, ce sa fac?
BOGDAN EUGEN a scris:

cel care ma acuzat pe penal se judeca cu mine de ceva ani pe civil,am inchieiat cu acesta 2 promisiuni bilaterale de vanzare cumparare, tot odata l-am mandatat sa obtina documentatia necesara vanzari cu 2 procuri speciale care ii confereau puterea de a vinde chiar si siesi insasi, dar el nu a facut nimic di ce a fost mandatat sa faca ba mai mult a depus interdicti in primari cum ca el trebuie sa obtina documentatia necesara vanzarii, timpul sa scurs si valabilitatea promisiunilor a expirat pe 15.01.2007 mai exact l-am notificat prin executor judecatoresc pe data de 25.01.2007 ca am revocat procurile date si ca a pierdut suma platita ca avans,dar acesta tot pe data de 25.01.2007 vinde in numele meu si semneaza in calitate de mandatar,vanzare ilegala deoarece nu a fost niciodata proprietar cu drepturi depline, fara certificat fiscat? cadastru? si restul de acte ? a comis o infractiune, nu? instanta civila din ilfov sa pronuntat favorabil mie.reclamantul doreste HOTARARE CARE SA TINA LOC DE ACT DE VANZARE CUMPARARE , instanta a respins aceasta cerere ca nefondata. cu recurs in 15 zile instanta sa pronuntat in sedinta publica la data 10.02.2009 si data primiri comunicari este la dif mare 05.11.2009 dar si mai tare reclamantul inregistreaza recurs la data de 04.12.2009 dar e tardiv, nu? acesta cere rejudecarea cazului, ce sa fac?