Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deposedare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deposedare teren

Sunt proprietar al unui teren si, fara nicio instiintare prealabila, m-am trezit cu tarusii batuti pe terenul meu si cu stalpii de iluminat depozitati pe el. Am aflat ca primaria comunei a hotarat sa se faca pe acolo drum. Am fost sa intreb la primarie si am fost expediat cu mult tupeu spunandu-mi-se ca asa a hotarat consiliul si eu nu am niciun cuvant de spus, desi pierd 200 mp din teren. Credeam ca dreptul la proprietate este inviolabil intr-un stat democratic. As dori sa stiu daca se mai poate face ceva.
Potrivit art. 41 alin. 3 din Constitutie, "Nimeni nu poate fi expropriat decit pentru cauza de utilitate publica, stabilita potrivit legii, cu dreapta si prealabila despagubire".
Exproprierea isi gaseste reglementarea si in art. 481 Cod civil, care dispune ca "Nimeni nu poate fi silit a ceda proprietatea sa, afara numai pentru cauza de utilitate publica si primind o dreapta si prealabila despagubire", dar si in Legea speciala nr. 33/1994 privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica.
Cititi si LEGEa NR. 33 DIN 27 MAI 1994 privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica