Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bunurile comune realizate in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bunurile comune realizate in timpul casatoriei

bunurile comune realizate in timpul casatoriei pot fi luate de una dintre parti abuziv inainte de partaj?. chiar daca e bun comun eu nu pot folosi masina pt ca a luat-o sotia mea intr-o noapte folosind cheia de rezerva si nu vrea sa ne intelegem amiabil.am facut o plingere la politie pe art 210 dar se pare ca nu se intimpla nimic si culmea e pe numele meu si eu pltesc taxele
vacarus catalin, utilizator
Nu aveti decat sa faceti partajul. Nu rezolvati nimic cu plangerea penala fara partaj.
PAI PINA LA PARTAJ MAI SINT DIVORTUL SI COPILUL MINOR SI DUREAZA
Buna ziua !
Cnform prevederilor codului familiei, bunurile achizitionate in timpul casatoriei sunt considerate bunuri comune pana la proba contrarie. Avand in vedere ca autoturismul este pe numele dumneavoastra, este prezumat ca este bunul dumneavoastra propriu.
Va sfatuiesc sa luati legatura cu organul sesizat si sa vedeti in ce stadiu este cercetarea.
am facut plingerea acum o luna si nimic sotia nu circula cu masina o tine in curte la parintii ei si sta gainile pe ea
legea in romania e facuta numai pt mama si copil eu se pare ca nu am nici un drept. am sunat-o aseara sa-i cer permisiunea sa plec cu fetita la mare si nu a vrut a zis ca o so vad cind mi-o permite legea