Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... rog raspuns
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

rog raspuns

sotia mea a bagat divort, inainte de a ne casatori am stat 1 an in apartamentul socrilor cu, contract de chirie inainte de a face nunta cu 4 luni sotia a facut refinantare la un credit care a luat din banca 10000 euro, acum ma ameninta ca va imparti creditul cu mine in instanta si mai mult a facut plangere penala art 210 pt bunurile personale cat si comune pe care le`am luat cand m-a dat afara din casa
Nu avem facturi de la nunta care sa ateste ca banii au fost folositi in scopul de a face nunta Mai mult plangerea pe care a facut`o pt art 210 ma afecteaza la serviciu lucrand in MJ penitenciare iar sotia lucreaza in M I serviciul rutier Nu stiu cum sa ies din aceasta problema si nu stiu cum sa procedez va rog daca poate cineva sa ma ajute ...... multumesc !
in ceea ce priveste creditul, sunt sanse sa nu fiti obligat in continuare la plata creditului daca puteti dovedi cu acte sau martori ca a facut cheltuieli doar pentru interesul propriu. daca insa ati folosit banii in comun pt a plati nunta sau alte lucruri dupa casatorie atunci este posibil sa fiti obligat sa achitati in solidar. oricum aceste amanunte sunt foarte delicate si difera foarte mult de la caz la caz. nu eista o reteta unitara, depinde de dvs/avocat cum isi construieste cazul. faptul ca ceea ce se intampla va afecteaza imaginea la locul de munca este exact lucrul pe care mizeaza sotia dvs. in opinia mea aveti nevoie de un avocat. puteti sa incercati la societatea de avocatura "pelinari si pelinari" (www.pelinari.ro) care au multa experienta pe dreptul familiei
ajungeti la o intelegere cu sotia in privinta bunurilor pe care le-ati luat, ca sa-si retraga plangerea pt furt
in privinta creditului conteaza cum fiecare isi probeaza afirmatiile in procesul de partaj. in fata bancii numai dansa raspunde pt credit, iar daca acel credit e facut inainte de casatorie, nu prea sunt sanse sa-l imparta cu dvs
nu am ce sa impart cu sotia am aratat facturile la acele bunuri pe care le`am luat cand am plecat ca sunt cumparate de mine inainte de a ne cassatori iar bun comun a fost si acum este la ea aur ,niste fotogarafii si inregistrarii video iar la mine este o masina cumparata in timpul casatoriei
pot dovedi ca am salariu mai mare decat ea si ca inainte cu 4 luni de nunta ea a facut refinantare pt a achita alte datorii ,la nunta au fost banii de la parinti mei si bunici mei dar nu pot dovedi decat prin ei pt ca nimeni nu stie ce sa facut si cat s-a cheltuit mai mult pot dovedi cu documente ca parintii ei nu lucrau si nu aveau nici un fel de venit si mama ei este bolnava si nu a avut bani de tratament iar apartamentul in care am locuit impreuna este al socrilor mei si a fost inbunatatit de noi !! nu stiu ce sa va mai spun astept raspunsul Dvs. cu stima Adrian Vasile
adrian1982 a scris:

pot dovedi ca am salariu mai mare decat ea si ca inainte cu 4 luni de nunta ea a facut refinantare pt a achita alte datorii ,la nunta au fost banii de la parinti mei si bunici mei dar nu pot dovedi decat prin ei pt ca nimeni nu stie ce sa facut si cat s-a cheltuit mai mult pot dovedi cu documente ca parintii ei nu lucrau si nu aveau nici un fel de venit si mama ei este bolnava si nu a avut bani de tratament iar apartamentul in care am locuit impreuna este al socrilor mei si a fost inbunatatit de noi !! nu stiu ce sa va mai spun astept raspunsul Dvs. cu stima Adrian Vasile

asta sa incercati sa dovediti daca sotia va actioneaza in judecata pt partaj.

in legatura cu plangerea penala, daca veti fi citat ar fi bine sa mergeti impreuna cu un avocat.