Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz unitate un salar mediu la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz unitate un salar mediu la nastere

buna ziua!
am nascut in luna mai, am depus la secretariat o cerere pt dreptul meu sa primesc un salar mediu pe unitate , mentionez ca lucrez in sistemul bugetar (spital)
mi-i s-a refuzat pe motiv ca nu sunt bani si ca oricum nu a primit nimeni pana acum

vreau sa va mai intreb daca sotul are dreptul sa depuna la servici o cerere pt acest ajutor financiar
1. Raspunsul primit de dvs.este bun de dat pe orice post TV, sa-l vada toata lumea si sa radem, cam amar.
2. Daca "nu a primit nimeni pana acum" acest ajutor banesc legal, in mintea unor neispraviti, nu mai trebuie sa primeasca nimeni.
3. Sotul poate primi numai daca sotia nu are serviciu. Asa zice CCMUNN:
ART.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;