Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Facultatea de drept, master in dreptul afacerilor - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Facultatea de drept, master in dreptul afacerilor - optiuni de angajare?

Hello! Cunosc pe cineva care a terminat facultatea de drept la stat si un master in dreptul afacerilor care doreste sa stie cam in ce domeniu ar putea munci cu asemenea specializari( sau mai precis spus unde ar mai putea munci in conditiile din zilele noastre.... :D ). Nu conteaza cred daca este cu contract de munca sau colaborare, daca necesita includerea intr-o anumita institutie sau sustinerea unui examen...

DIsperata lume dom'le.... :strambatura:
Masterul e mai putin important.
Dar daca a terminat dreptul, are la dispozitie cateva examene pe care ar putea sa le dea, si sa se opreasca dupa primul reusit:)

- admitere in INM (magistratura) www.inm-lex.ro
- admitere in barou ( obtinerea calitatii de avocat stagiar) www.unbr.ro
- admitere in SNG ( grefier) www.grefieri.ro
- alte examene in profesii juridice ( www.just.ro)

In rest, poate lucra ca si consilier juridic in orice societate comerciala sau la stat ( deocamdata sunt blocate posturile).
In toamna se vor organiza concursurile de admitere in barouri si la Institutul National de Magistratura - asta daca vrea sa devina avocat sau procuror/judecator.

Intre timp se poate angaja ca si consilier juridic la institutii publice sau private. Astea sunt principalele optiuni pe care le are.