Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit pe cladire reevaluata
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit pe cladire reevaluata

Buna ziua!
Vă rog să mă ajutaţi cu un răspuns la următoare problemă:
- Pentru sem.I 2009, unei SC i s-a stabilit impozitul pe cladire la valoarea 3.000 lei, suma care a fost platita la termen. In iunie 2009, trimite la Comp. taxe si impozite declaratia de impunere, cu o noua valoare contabilă a cladirii, ca urmare a reevaluarii aprobate de Cons. de adm. prin hotărâre, în cursul lunii mai 2009.
- Pentru sem. II 2009 s-a stab. valoarea impozitului raportat la noua valoare a cladirii, circa 350 lei.
- SC solicita recalcularea impozitului de la inceputul anului, si in consecinta, restituirea sumei de 2.300 lei cu titlu de suprasolvire, motivând că în contabilitate valoarea reevaluată a clădirii a fost înregistrată de la data de 01.01.2009;
Întrebare: 1 . dacă reevaluarea a fost aprobată prin hot. CA în luna mai 2009, noile valori sunt înregistrate retroactiv în evidenţele contabile? În ce bază legală?
2. care este metoda corectă de calcul a impozitului pe clădiri, în această situaţie, conform Codului fiscal?
ardeleannn a scris:

Buna ziua!
Vă rog să mă ajutaţi cu un răspuns la următoare problemă:
- Pentru sem.I 2009, unei SC i s-a stabilit impozitul pe cladire la valoarea 3.000 lei, suma care a fost platita la termen. In iunie 2009, trimite la Comp. taxe si impozite declaratia de impunere, cu o noua valoare contabilă a cladirii, ca urmare a reevaluarii aprobate de Cons. de adm. prin hotărâre, în cursul lunii mai 2009.
- Pentru sem. II 2009 s-a stab. valoarea impozitului raportat la noua valoare a cladirii, circa 350 lei.
- SC solicita recalcularea impozitului de la inceputul anului, si in consecinta, restituirea sumei de 2.300 lei cu titlu de suprasolvire, motivând că în contabilitate valoarea reevaluată a clădirii a fost înregistrată de la data de 01.01.2009;
Întrebare: 1 . dacă reevaluarea a fost aprobată prin hot. CA în luna mai 2009, noile valori sunt înregistrate retroactiv în evidenţele contabile? În ce bază legală?

daca s-a inregistrat reevaluarea in ianuarie, trebuia declarata la Comp. taxe si impozite in termen de 30 zile. pentru intarzierea declaratiei se plateste amenda.

daca hotararea deaprobare a reevaluarii a fost luata in luna mai, nu este corecta inregistrarea acestei reevaluari in ianuarie.

ardeleannn a scris:

2. care este metoda corectă de calcul a impozitului pe clădiri, în această situaţie, conform Codului fiscal?

consider ca pentru sem I ramane de achitat suma de 3000 lei, iar pt sem. II valoarea diminuata, intrucat inregistrarea corecta a reevaluarii este in luna mai.
cory768, utilizator