Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit pe cladiri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit pe cladiri

Avand in vedere:
Art. 253. - (1) În cazul persoanelor juridice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote de impozitare asupra valorii de inventar a clădirii.
(2) Cota de impozit se stabileşte prin hotărâre a consiliului local şi poate fi cuprinsă între 0,25% şi 1,50% inclusiv. La nivelul municipiului Bucureşti, această atribuţie revine Consiliului General al Municipiului Bucureşti.
(5) În cazul unei clădiri care a fost reevaluată, conform reglementărilor contabile, valoarea impozabilă a clădiri este valoarea contabilă rezultată în urma reevaluării, înregistrată ca atare în contabilitatea proprietarului - persoană juridică.
(6) În cazul unei clădiri care nu a fost reevaluată în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinţă, cota impozitului pe clădiri se stabileşte de consiliul local/Consiliul General al Municipiului Bucureşti între 5% şi 10% şi se aplică la valoarea de inventar a clădirii înregistrată în contabilitatea persoanelor juridice, până la sfârşitul lunii în care s-a efectuat prima reevaluare. Fac excepţie clădirile care au fost amortizate potrivit legii, în cazul cărora cota impozitului pe clădiri este cea prevăzută la alin. (2).'
Exemplu:
O S.C. a efectuat reevaluarea unei cladiri la data de 31.12.2006, dar in evidenta contabila s-a inregistrat la 31.12.2007.
Intrebare
1.De cand se calculeaza ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinţă:
a) de la data intocmirii respectiv 31.12.2006
sau
b) de la data inregistrarii in evidenata contabila, respectiv 31.12.2007

2.Ce cota de impozitare se aplica in anul 2010?
multumesc.

La acea data era aplicabil omef 1752 care prevedea :
108.
(1) Entitătile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârsitul exercitiului financiar, cu reflectarea în contabilitate a rezultatelor acesteia.
(1) Entitătile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârsitul exercitiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situatiile financiare întocmite pentru acel exercitiu.
Amortizarea calculată pentru imobilizările corporale astfel reevaluate se înregistrează în contabilitate începând cu data de 1 ianuarie anul următor celui pentru care s-a efectuat reevaluarea.

Inteleg ca reevaluarea s-a facut la 31.12.2006 dar inregistrarea contabila a acestei reevaluari abia la 31.12.2007.

Prin urmare , in cursul anului 2007 valoarea imobilizarii in soldul contului este cea de la 31.12.1006.

Abia de la 01.01.2008 soldul contului reflecta noua valoare.Prin urmare de la acel moment putem spune ca avem reevaluata.

01.01.2008- 31.12.2008 anul 1
01.01.2009 - 31.12.2009 anul 2
01.01.2010-31.12.1010 anul 3

De la 01.01.2011 se va aplica impozitul in cota majorata

____ am modificat mesajul scris initial ; intradevar , prima data m-am incurcat in date
:">
Magda Staicu, Consultant fiscal
Ati vrut sa spuneti de la 01.01.2008 soldul contului reflecta noua valoare?
si deci in concluzie cei 3 ani anteriori anului de referinta se calculeaza de la data intocmirii raporului de reevaluare si nu de la inregistrarea in contabilitate?
am editat mesajul anterior
----
pct 55 norme
b) În cazul clădirii care a fost reevaluată conform prevederilor legale în vigoare, valoarea de inventar a clădirii este valoarea înregistrată în contabilitatea proprietarului. După reevaluare, dacă în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal prin procesul-verbal încheiat în urma şedinţei Consiliului de Administraţie s-a aprobat noua valoare a clădirii ca urmare a efectuării reevaluării şi aceasta a fost înregistrată în contabilitate, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea cotei stabilite potrivit prevederilor pct. 53 asupra valorii de inventar a clădirii. Sunt considerate ca fiind reevaluate şi clădirile la care s-au executat lucrări de reconstruire, consolidare, modernizare, modificare sau extindere, cu aprobarea Consiliului de Administraţie.

Din textul normelor vedem ca este importanta data inregistrarii in contabilitate a reevaluarii.
Magda Staicu, Consultant fiscal