Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... blocare post (interes de serviciu al sotului)
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

blocare post (interes de serviciu al sotului)

Buna.

Daca sotul are un post intr-o institutie europeana, sotia care lucreaza in sectorul bugetar (educatie, titular) isi poate bloca postul ca sa-si urmeze sotul? Daca da, ce demersuri trebuie facute?

Multumesc!
Puteti solicita suspendarea contractului de munca, in conditiile legii, dar tinand cont atat de perspectivele reducerii posturilor din sistemul de invatamant, si cum este respectata legea...ar trebui sa va mai ganditi.
LEGE nr. 269 din 17 iunie 2003 (*actualizata*)
privind Statutul Corpului diplomatic si consular al Romaniei
ART. 23
Membrii Corpului diplomatic si consular al Romaniei au urmatoarele drepturi specifice:
a) sa fie promovati in functii diplomatice si consulare in administratia centrala a Ministerului Afacerilor Externe ori la misiunile diplomatice si oficiile consulare, in raport cu gradul diplomatic sau consular detinut, vechimea in munca diplomatica sau consulara si experienta dobandita;
b) sa beneficieze de formele de perfectionare a pregatirii profesionale si de specializare organizate de Ministerul Afacerilor Externe sau de alte institutii publice romane sau straine;
c) sa beneficieze in strainatate de privilegiile, imunitatile si facilitatile pe care le confera dreptul international si conventiile in materie la care Romania este parte;
d) sa desfasoare activitate didactica si stiintifica, in tara si in strainatate, cu respectarea prevederilor prezentului statut;
e) sa adere la si sa activeze in cadrul asociatiilor profesionale si al organizatiilor stiintifice din tara si din strainatate, cu respectarea prevederilor prezentului statut;
f) sa beneficieze, in tara si in strainatate, de distinctiile si onorurile specifice functiei diplomatice sau consulare pe care o exercita;
g) sa fie insotiti, pe durata misiunii permanente, de sot sau sotie si de copiii minori, precum si de copiii pana la varsta de 25 de ani care urmeaza studii in strainatate;
h) sa fie inscrisi in Anuarul Corpului diplomatic si consular al Romaniei

-Are dreptul legal de a-si urma sotul;
-isi suspenda contractul individual de munca ;
- poate fi angajata alta persoana in locul ei pe perioada suspendarii, evident cu ctr. individual de munca pe perioada determinata
post intr-o institutie europeana = membru Corp diplomatic si consular ?!
Cu siguranta ca legea privind statutul membrilor corpului diplomatic si consular al Romaniei nu se aplica in cazul de fata. Fac parte din aceasta categorie membrii misiunilor diplomatice ale Romaniei in strainatate (ambasade si consulate), nu angajatii institutiilor UE, cetateni romani.
Puteti face cerere pentru suspendarea contractului de munca, insa, data fiind situatia economica actuala, eu as adera la sfatul colegului@gabescu: poate va mai ganditi...
asta incerc si eu sa aflu... am primit de la MAE al tarii in care agentia are sediul un document de identitate diplomatica