Forum Discuţii juridice Achiziţii publice contestatie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

contestatie

se poate contesta urmatoarea situatie?

in speta avem o oferta depusa.... care este declarata neconforma din urm motive;
1. ne-au cerut o clarificare sa prezentam justificarea preturilor unitare ale materialelor cuprinse in formularul F3 - lista cantitatilor de lucrari .prin urmare noi am trimis un raspuns prin care am modificat niste preturi dar valoarea finala a devizului pe obiect nu s-a modificat deloc.
Care este criteriul de atribuire ?
Puteti contesta, dar trebuie sa vedeti si cea spus colegul av. epure.
criteriul de atribuire este pretul cel mai scazut.

dar cu ce anume se poate contesta?
Raspunsul dumneavostra la solicitarea de clarificari nu a fost concludent daca spuneti ca ati modificat niste preturi iar oferta a ramas la aceeasi valoare.Comisia de evaluare de obicei asteapta ca sa va sustineti preturile oferite cu argumente(materiale aflate in stoc ,care aveau un anumit pret,mai mic decat cel de piata,etc).Daca doriti sa contestati,atunci prezentati/va punctul de vedere si asteptati decizia CNSC.
Sub nici o forma nu este permisa modificarea preturilor.
Justificarea are ca obiect tocmai temeinica explicare a ratiunii pentru care pretul dumneavoastra este unul sincer si foarte bine justificat.
in opinia mea nu aveti ce sa contestati.