Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

baiatul meu a stat cu o femeie 8 ani de zile nefiind casatoriti ,copii sau adresa impreuna . el a murit iar eu ca tatal lui nu stiu cat imi revine din mostenirea lui va repet fosta lui concubina nu au avut copii nu au fost casatoriti si nu aveau aceasi adresa pe buletin va rog frumos sami spuneti si mie cat ii revine ei si cat mie in conformitate cu legea .va multumesc anticipat
dvs in calitate de parinte veti culege intreaga masa succesorala.
vedeti daca fiul a lasat concubinei vreun testament.
in lipsa unui act (testament, donatie, vanzare) intre fiu si concubina, totul va revine dvs, nimic dansii.
Daca a lasat bunuri mobile sau imobile, totul va revine dvs., cu conditia sa nu ii fi facut concubinei vreun act.Nu uitati ca odata ce acceptati mostenirea, o acceptati si cu datorii, daca exista!
Intreaga masa succesorala a fiului va fi culeasa de catre dumneavoastra,dar bunurile mobile si imobile,care au fost cumparate impreuna cu persoana aflata in concubinaj,daca se poate dovedii,se vor impartii intre defunct si concubina(probabil ca in convietuirea de 8 anii au ceva impreuna).
Daca fiul dv. nu a fost casatorit cu concubina si nu au avut copii, dv. veti culege toata mostenirea copilului dv.
Daca fiul a lasat un testament in favoarea concubinei sau i-a instrainat acesteia, in timpul vietii, bunurile sale imobile, atunci degeaba sunteti singurul mostenitor ca nu aveti ce mosteni deoarece la data decesului fiului acesta nu a lasat avere succesorala. Bunurile mobile avute de fiul dv., si aflate la data mortii lui, la domiciliul concubinei, sunt ale ei deoarece posesia bunurilor mobile valoreaza proprietate. Exceptie face o masina inmatriculata pe numele fiului neinstrainata cuiva in timpul vietii. Aceasta, chiar daca este folosita de concubina dar este inmatriculata pe numele fiului, va intra in masa succesorala a averii fiului dv. si va va reveni dv. in calitate de mostenitor al fiului. ;)