Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie somaj

un angajat pe perioada determinata,beneficiaza de ajutor de somaj?daca da,in ce conditii?
Sa aiba lucrate minim 12 luni din ultimele 24 luni.
chiar daca este vorba de incheierea contractului de munca la termen?mentionez ca nu este vb despre o concediere la initiativa angajatorului.care este suma indemnizatiei?va multumesc anticipat!
costi_smkr a scris:

chiar daca este vorba de incheierea contractului de munca la termen?mentionez ca nu este vb despre o concediere la initiativa angajatorului.care este suma indemnizatiei?va multumesc anticipat!

Da, veti beneficia de ajutor de somaj la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata DACA in ultimele 24 de luni aveti stagiu de 12 luni lucrate (asta pentru norma intreaga - 8 ore / zi) Referitor la suma e ceva mai complicat in cazul in care aveti stagiu de cotizare mai mare.

Extras din Legea 76/2002

Art. 39. - (1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
(4) Pentru persoanele care au fost asigurate in baza unui contract de asigurare pentru somaj, la determinarea sumei calculate prin aplicarea unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), se va avea in vedere venitul lunar declarat in contractul de asigurare pentru somaj.*
__________
*Articolul a fost modificat prin art. I pct. 8 din O.U.G. nr. 144/2005.

Art. 40. - (1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (2) pe o perioada de 6 luni si este o suma fixa, neimpozabila, lunara, al carei cuantum reprezinta 50% din salariul de baza minim brut pe tara, in vigoare la data stabilirii acesteia.
(2) Indemnizatia de somaj prevazuta la alin. (1) se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (2) lit. a) si b), o singura data, pentru fiecare forma de invatamant absolvita.
costi_smkr a scris:

chiar daca este vorba de incheierea contractului de munca la termen?mentionez ca nu este vb despre o concediere la initiativa angajatorului.care este suma indemnizatiei?va multumesc anticipat!

Temeiul de drept al incetarii c.i.m., in acest caz, este art.56 lit.j C.mun.
Potrivit Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.76/2002, prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
....
Asadar, daca indeplineste si conditia stagiului minim atunci va beneficia de indemnizatia de somaj.