avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Este necesar sa adaug cod CAEN ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Este necesar sa adaug cod CAEN ?

Buna ziua,
Am o societate comerciala in al carui statut am codurile caen 4614 (Intermedieri in comertul cu masini, echipamente industriale nave si avioane ) ,4719 (Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare ), 4791( Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet), 4799( Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor).Cel din urma cod caen am inteles ca include :
- comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs, in orice mod care nu este inclus in clasele precedente:
- prin vanzari directe sau prin intermediul comis-voiajorilor
- prin intermediul automatelor de vandut produse
- comertul direct cu combustibil livrat la domiciliul clientilor
- activitati de licitatii desfasurate in afara caselor de licitatii
- comertul cu amanuntul prin comisionari (in afara magazinelor)
Doresc sa incep o activitate in domeniul vanzarilor de piese auto,in principal prin intenet fara a deschide un magazin.Intrebarea este daca este necesar sa adaug codul caen 4532.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ultima modificare: Miercuri, 9 Iunie 2010
iri.mario, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 17:03, 9 Iunie 2010
Este necesar sa adaugi Cod CAEN-4532.Chiar 4799 iti spune:"comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs, in orice mod care nu este inclus in clasele precedente.Cod CAEN 4532 este o "clasa precedenta"
Bafta!
Ultima modificare: Miercuri, 9 Iunie 2010
Mihail Cazacioc, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen sala de fitness georgianamaya georgianamaya Buna ziua , pentru o sala de fitness care doreste sa inceapa si comertul cu bauturi racoritoare apa si batoane ce cod caen trebuie adaugat ? (vezi toată discuția)
Cod caen 4799 tomaioan tomaioan Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce include codul caen 4799.Va multumesc. (vezi toată discuția)
Cod caen 4799 pentru circuite imprimate robertohamster robertohamster Cu codul CAEN 4799 pot vinde circuite imprimate cu amanuntul direct unei persoane ? (vezi toată discuția)