Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Este necesar sa adaug cod CAEN ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Este necesar sa adaug cod CAEN ?

Buna ziua,
Am o societate comerciala in al carui statut am codurile caen 4614 (Intermedieri in comertul cu masini, echipamente industriale nave si avioane ) ,4719 (Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare ), 4791( Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet), 4799( Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor).Cel din urma cod caen am inteles ca include :
- comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs, in orice mod care nu este inclus in clasele precedente:
- prin vanzari directe sau prin intermediul comis-voiajorilor
- prin intermediul automatelor de vandut produse
- comertul direct cu combustibil livrat la domiciliul clientilor
- activitati de licitatii desfasurate in afara caselor de licitatii
- comertul cu amanuntul prin comisionari (in afara magazinelor)
Doresc sa incep o activitate in domeniul vanzarilor de piese auto,in principal prin intenet fara a deschide un magazin.Intrebarea este daca este necesar sa adaug codul caen 4532.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
iri.mario, utilizator
Este necesar sa adaugi Cod CAEN-4532.Chiar 4799 iti spune:"comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs, in orice mod care nu este inclus in clasele precedente.Cod CAEN 4532 este o "clasa precedenta"
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic