Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale RECUPERARE IMPRUMUT FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

RECUPERARE IMPRUMUT FIRMA

Este posibil, ca persoana fizica, sa folosesc procedura somatiei de plata pentru recuperarea unui imprumut facut unei persoane juridice?

Mai concret, eu-persoana fizica sunt asociat intr-o firma pe care am imprumutat-o cu o suma care, desi a trecut data scadenta, nu mi-a fost returnata. Ca dovada am un contract de imprumut semnat de parti si stampilat de firma, cu mentiunea am primit. Banii i-am transferat prin banca si am si aceasta dovada dar proasta aia de la ghiseu nu m-a intrebat pentru ce ii transfer si uite asa ca nu apare pe foaia respectiva"imprumut". Poate reprezenta asta o problema?

Daca aveti si alte idei de recuperare a sumei v-as fi recunoscator.

Multumesc
da poti solicita si pe calea somatiei de plata, un inscris semnat de ambele parti, iar daca suma din contract si suma de pe hartia bancara sunt identice nu o sa ai probleme
Atentie la domeniul de aplicare al OG5/2001.Se aplica si imprumuturilor?
Desi in text n-am gasit asa ceva,instanta mi-a admis o somatie pe contract de imprumut