avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REGIMUL JURIDIC AL STAMPILELOR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REGIMUL JURIDIC AL STAMPILELOR

Poate sa-mi spuna cineva nr. legii privind regimul juridic al stampilelor sau ceva privind administrarea acestora ?!?!!? pls e URGENT....#-o
Cel mai recent răspuns: gabriel.b , utilizator 15:23, 16 Octombrie 2007
Nu exista un regim juridic al stampilelor. O societate poate sa-si aleaga singura forma si continutul stampilei.
dar dupa ce le achizitionezi tre sa le inregistrezi in gestiune.
Am si eu o intrebare legata de stampile: exista o lege care sa reglementeze ce acte trebuie sa ceri (ca firma) in momentul in care vine cineva sa iti solicite efectuarea unei stampile?
Am citit pe undeva cum ca este necesar doar "sa fie prezentate ordinul judecatoresc de infiintare a firmei si certificatul de inmatriculare". Dar legea se mai schimba prin Romania, asa ca intreb si eu: actele trebuie DOAR prezentate sau cel care face stampile trebuie sa aiba la dosar copii dupa actele firmei solicitante ?
Intra cumva stampilele la inscrisuri oficiale si au, deci, nevoie de reglementari deosebite?
Ajutati-ma, va rog, ca nu mai stiu unde sa caut!
Multumesc
poate sa-mi spuna si mie cine stie?...
care este istoria acestor stampile....
de exemplu o chitanta nu este recunoscuta in romania....daca nu are stampila rotunda....
o firma nu este recunoscuta daca nu are stampila rotunda....
.
.
si exemplele pot continua...

Daca este o lege unde agentul comercial este obligat sa detina stampila....si sa fie si...ROTUNDA...

Ca sa nu mai zicem si de falsificarea lor...daca exista vreun control...in cea ce priveste regimul stampilelor....

ma intereseaza asta, pur din curiozitate....daca exista lege si din ce an dateaza...
ori fi fost vreo " gaselnita" de facut bani... de catre stramosii nostri... politicienii....

Multumesc si pe curand
gabriel.b

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare stampila ong szolya szolya Buna! Din motive practice Asociatia noastra doreste schimbarea stampilei, insa pe net nu am gasit nimic legat de aceasta procedura. Ma poate lamuri cineva - ... (vezi toată discuția)
Stampila asociatiei severinvlad severinvlad La mine in bloc toate documentele Asociatiei, atat chitantierele cat si contractele, listele de plata sau statele de plata etc. poarta o singura stampila: cea ... (vezi toată discuția)
Legislatie referitoare la efectele aplicarii stampilei rotunde pe acte de cate societatile comerciale Georgeta Anghel (Rusu) Georgeta Anghel (Rusu) Rugamintea mea este sa ma ajutati cu prevederi legale din care sa reiasa efetele aplicarii stampilei rotunde pe acte de catre societatile comerciale. Am un ... (vezi toată discuția)